Filmlerle inovasyon

Dün gece Dr. Sertaç Doğanay’ın organizasyonunda, Justwork’de Roy Kömürcü’nün ev sahipliğinde, Cenk Caner bizi baş döndürücü bir sinema yolculuğuna çıkardı. Başka hiçbir yerde duymadığımız anekdotlarla Yeşilçam ve Hollywood sinema tarihi gözümüzün önünden geçti. Anlatımların odağında ise inovasyon vardı. Birbirlerini Linkedin’de ürettikleri içeriklerden tanıyan konuklar Cenk Caner’in sahne analizi sorularıyla terlediler ama hitabetleri sayesinde sıyrılıp çok güzel mesajlar verdiler.

Bu sahne de McDonald’s’ın hikayesinin anlatıldığı Kurucu filminden. Filmi daha önce seyretmiştim. McDonald’s iş dünyası için muhteşem derslerle dolu bir vaka. Emre Başkan “neden olmasın sorusunu” sormanın öneminden bahsederek kutu dışı düşünmenin örneklerini verdi. Fazıl Oral (f0) 30 yıl önceki çalışma deneyiminden verimlilik ve çalışma prensiplerinden ve McD’ın asıl işinin restaurant işletmeciliği değil, gayrimenkul işi olduğunu anlattı. Sinan Yorgancıgil ise bu örnekten hareketle Starbuck’s yarattığı müşteri deneyimindeki başarının yanı sıra, sadakat kulübü kartlarıyla topladığı para ile (bir nevi mevduat) Amerika’nın 5.büyük “bankası” olduğunu hatırlattı. 

McD inovasyon alanında daha birçok örneğe konu olmuştur, onu da ben hatırlatayım. İlki Clayton Christensen’in “jobs to be done” methodunun yıldız örneği “milkshake”in gördüğü iş, yani sadece yoğun bir içecek değil, Amerika’lı çalışan sınıfın evinden işine giderken onu arabada oyalayan, trafiğin çilesini bir ölçüde azaltan, besleyici tatlı bir alışkanlık olduğunun keşfi.

Bir diğeri ise yeni fikirler bulmak için “varolan herşey bir diğerinin değişim geçirmiş halidir” felsefesinden yola çıkan SCAMPER metoduna örnek gösterilir. Yaratıcılığı kışkırtmak için bir checklist olan SCAMPER bu yolların baş harflerinden oluşur (google’layıp bakabilirsiniz hepsine burada girmeyeyim) McD için verilen örnek ise [P = Put to other uses] Başka kullanım yolları bul : sadece hamburger yerine restaurant ve gayrı menkul satmak; [R=Rearrange] Yeniden tasarla: müşterilere yemeklerini yemeden ödet; [E=Eliminate] Eksilt: Müşteriler garsona ihtiyaç duymadan kendine hizmet etsin

Bu geceye emeği geçen herkese, gecenin devamında bahçede bizi çembere alan cevval gençlerimize de muhabbetleri için çok teşekkürler.

Bu kadar anlattım, bir iyi haber daha vereyim, bu şölen youtube‘da.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin