Foto: Gabriel Benois / Unsplash

Zoom’da uygulama devri

Zoom işimizin bir parçası oldu bir anlamda. Alternatifleri de var ama kullanım kolaylığı ve bazı özellikleri nedeniyle ön alıyor. Ne enteresan Skype rakipsizdi onca zaman, nasıl düştü oyundan, şimdi baktım da 2003’te kurulmuş 10 yıl önce Microsoft satın almış. Bill Gates onca yaptığı hayırseverlikle bile şu Microsoft iştiraklerinin günahını ödeyemez, Office, Linkedin etc 😆

Neyse konuyu dağıttım yine, bilmem farkında mısınız Zoom içinde de bir sürü app var. Fast Company’de bir makaleden öğrendiğim iki yeni uygulamadan bahsedeceğim.

Warmly, Zoom toplantı davetiyesindeki e-posta hesabını kullanarak internette hızlı bir araştırma yapıp, onlar hakkında bir künyeyi Zoom üzerinde açtığı bir pencerede gösteriyor, sosyal medya hesapları, hangi şirkette çalıştığı, pozisyonu vs vs. Şu an için ücretsiz bir hizmet ama ileride ücretli olabilirmiş, ancak şimdi indirirseniz daima ücretsiz kullanma opsiyonuna sahip olacakmışsınız.

Circles ise Zoom’un sıkıcı pencereli galeri görüntüsünden sizi kurtarıyor. Acayip esnek bir şekilde boyutlarıyla, ekran üzerindeki yerleriyle, dizilimiyle hatta geçirgenliğiyle (şeffaflaştırarak altını görmek isterseniz) daireler halinde katılımcıları görebiliyorsunuz. Böylece ekran paylaşırken, veya paylaşmadan da dikkatinizi dağıtmadan hem çalışma hem görüşme yapma imkanı sunuyor. Üstelik bu daireler içinde insanların sadece yüzlerini görmek birlikte çalışma deneyimini çok daha iyi bir hale getiriyor (kütüphaneli arka plan kullanananlara kötü haber). Bir kötü haber de Windows kullananlara bu hizmet “şimdilik” sadece iOS’te.

Eğer Zoom’unuz güncel değilse güncelleyin, Apps butonunu aşağıda göreceksiniz, daha bir çok tanıdık uygulama var Mentimeter, Survey Monkey gibi. Bize, teknoloji kurtlarına eğlence çıktı yani. 😁

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın