Resim: Dooder / Vecteezy.com

Tamah-kârlık

💰 Şirketler KAP’a ikinci çeyrek sonuçlarını açıklıyorlar, gazetelerin ekonomi servisleri de haberini yapıyorlar. Örneğin yiyecek içecek işinde bir firma geçen yılın aynı dönemine göre kârını iki katına çıkarmış. Satış artışı ise bu kâr artışını açıklamıyor. Kurumsal yıllarım aklıma geliyor, biraz geriliyorum.

İçecek, gıda gibi bir alanda oturmuş bir firmanın böyle yüksek bir kâr artışı yaşaması sıradan değil. Pandemi onlara yaramış olmalı ama başka yerlerden de (isteyerek veya istemeyerek) tasarruf etmiş olmalılar. Hissedarlar buna nasıl tepki verecek, yeni çeyrekler için artık kârlılık beklentisi bazı bu mu olacak? Bu hiç bitmeyen büyüme baskısı ile yükselen bir bazı aşmak için ne tavizler istenecek/verilecek? Hangi paydaşın payına göz dikilecek?

Siz bir tüketici olarak ne hissediyorsunuz bu tür bir haber gördüğünüzde? Başarılı bir firma demek işlerini iyi yürütüyorlar mı diyorsunuz? Acaba ederinden fazla mı veriyorum ürünlerine mi diyorsunuz? Herkes yanılıyor olamaz demek ki onların ürünlerini tüketmekle iyi yapıyorum mu diyorsunuz? Yoksa sadece ben mi merak ediyorum bunları? 😏

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin