Yeşil bir marka

“Birds Eye” İngiltere pazarında faaliyet gösteren, etsiz yiyecekleri demokratikleştirmek ve daha geniş kitlelere yaymayı kendine amaç edinmiş bir şirket. Geçtiğimiz yıl pandemi başlangıcında çocuklarla yemek yapmayı özendiren çeviklikle yayına aldıkları reklam filminden bahsetmiştim.

Yeşil Mutfak (Green Cuisine) adını verdikleri bitkisel portföyleri burgerler, köfte, sosis gibi 15 üründen oluşuyor. İngiltere’deki hanelerin %9’una girmişler. Yöneticiler son 4-5 yılda “gezegen ve kendileri için” sağlıklı yemenin anlamını kavramaya başladıklarını talebin gelişmesine pararlel kendi portföylerini geliştirdiklerini söylüyorlar. Artık bu konular giderek ana akıma ait oldular diyorlar. Pandemi de bu farkındalığa neredeyse projektör tuttu tabii.  

Son hamlesi Tokyo Olimpiyatları’nda İngiliz Milli Takımına sponsor olmaları. Kendi ifadeleri ile “sıradan insanların olağanüstü şeyler yaptıkları” Olimpiyatlara sponsor olmak, ürünün besleyici değerlerine karşı şüpheyle yaklaşacaklara böyle üstün bir performansla verilecek çok iyi bir yanıt diye düşünüyorum.

Acaba bizde markaların altında çeşit olarak değil, tamamen iddiası “yeşil” olan bir marka ne zaman çıkacak? İlla klasik batı menşeili sosis, nugget gibi ürünler olmak zorunda değil tabii, pek ala bizim yemek kültürümüze göre uyarlanabilir.

Etsiz çiğ köfte zaten var, etsiz lahmacun, etsiz döner fena mı olur?
Ben böyle bir projeye destek olmaya çok hevesliyim, ilgililere duyurulur. 😄

Geçen yılki yazım: https://www.meteyurtsever.com/2020/04/07/cayin-yaninda-ne-var/

Foto ve haber kaynağı: https://www.marketingweek.com/birds-eyes-democratise-drive-growth/?cmpid=em~newsletter~breaking_news~n~n&utm_medium=em&utm_source=newsletter&utm_campaign=breaking_news&eid=21486099&sid=MW0001&adg=9967A421-5387-4E69-AF0D-DDBA85BC6C0E

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin