Fasilitasyon 101

Bu hafta yine solo bir bölümle karşınızdayım. 9 Haziran’da iş analizi hizmetleri ve eğitimleri veren BA-WORKS İş Analizi Hizmetleri’nin düzenlediği BA-TALKS’ta GamFed Türkiye temsilcisi Ercan Altuğ Yılmaz ile “Facilitation & Gamification in Business Analysis” adlı webinarda konuşmacı olarak yer aldım.

Ben fasilitasyon kısmını anlattım, Ercan Altuğ Bey çok iyi bir oyunlaştırma sunumu yaptı, onu da youtube’dan izlemenizi tavsiye ederim (linki bölüm notlarında). Beni davet ettikleri için BA-Works ekibine tekrar buradan teşekkür ediyorum.

Fasilitasyon benim kurumsal hayatta ara ara üstlendiğim en sevdiğim rollerden birisiydi. Kurumsal hayattan ayrılırken ise en çok değer katacağıma inandığım alan olduğunu düşündüğüm için tasarım odaklı düşünme fasilitasyonu yapmaya karar verdim.

Bu sunumda da fasilitasyondan ne anladığımı, fasilitatörün rolünü, önemini, sahip olması gereken özellikleri ve toplantıya hazırlık ve toplantı sırasında dikkat etmesi gereken konuları paylaşmaya çalıştım. Fasilitasyon 101 Bölüm notlarında yararlandığım kaynakların ve bazı faydalı araçların linklerini bulabilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin