Duygu farkındalığı

Blob Ağacı, davranış psikoloğu Pip Wilson’ın geliştirdiği bir test. Duygularımızın farkına varmak ve bir anlamda bulunduğumuz toplumda hissettiğimiz sosyal statüyü anlamak için geliştirilmiş bir test.

Ancak başka bir şekilde de kullanılabildiğini gördüm. Bir yaratıcı drama atölyesi başlangıcında lider, kendimizi o konuda nasıl hissettiğimizi numaralardan biriyle ifade etmemizi ve nedenini sordu. Bitiminde ise bu egzersizi tekrarladı. Demek istediğim Blob Ağacı duygularımızın farkına varmak için bir değerlendirme tekniği olarak da kullanılabilir.

Aşağıda kaynağını verdiğim Glenn Lim blogunda şu şekilde yorumlamış:
– 1, 3, 6 veya 7 rakamlarını seçtiyseniz, zorluklardan veya engellerden korkmayan kararlı bir kişisiniz.
– 2, 11, 12, 18 veya 19 rakamlarından birinin size benzediğini düşünüyorsanız, arkadaşlarınızın size ihtiyacı olduğunda her zaman orada olan sevecen bir kişisiniz.
– 4’ün seçimi sizi, zorlukların üstesinden gelmek için uğraşmadan başarıya ulaşmak isteyen kararlı bir kişi olarak tanımlar.
– 5 numara, sık sık yorgun olduğunuz ve zayıf hissettiğiniz ve yaşam için çok az enerjinizin olduğu anlamına gelir.
– Eğer 9 numarayı seçtiyseniz neşeli ve eğlenceyi seven bir insansınız.
– 13 veya 21 sayılarını seçmek, içinize kapanma eğiliminizin olduğu, aynı zamanda sık sık endişeli olduğunuz ve normalde diğer insanlardan kaçındığınız anlamına gelir.
– 8 numara gerçek bir hayalperest olduğunuzu söylüyor – kendi dünyanızda ve bu dünyadan uzakta olmayı seviyorsunuz.
– Şekil 10 ve 15’i seçmek sizi iyi adapte olmuş, sahip olduğunuz hayattan memnun bir insan olarak tanımlar.
– 14 numarayı seçmek, duygusal olarak tükendiğinizi ifade eder. Bir duygusal kriz ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz yüksek.
– 20 numara, kendini önemseme duygusu yüksek insanlar içindir. Siz doğuştan lidersiniz ve insanların dinlediği tek kişi olmak istiyorsunuz.
– Seçiminiz 16 numara ise, birini desteklemektan bıktınız; Ancak, kendinizi 17 rakamı tarafından kucaklanmış olarak görebilirdiniz, bu durumda kendinizi üzerine çok düşülen biri olarak hissediyorsunuz.

Kaynak makale: https://glennlimthots.wordpress.com/2016/03/11/the-blob-tree-psycho-emotional-test/

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin