Resim: (Rezzan Yıldız)

19 Mayıs Ruhu

19 Mayıs farklı bir milli bayram; diğerlerinde bir zafer ya da bir kuruluşu kutlarken, 19 Mayıs sadece bir başlangıç. O gün Bandırma vapurunda olanlar büyük bir işe kalkıştıklarının farkındaydılar ancak henüz başarılmış hiçbir şey yoktu, büyük tehlikeler onları bekliyordu, büyük bir belirsizlik vardı, umut da vardı ama endişe de vardı.

Savaşın bir milleti bağımsızlık ülküsü etrafında kenetlemesi, barışta akılcı ve gerçekçi politikalarla Cumhuriyet neslinin olağanüstü gayretiyle ülkeyi bir yıkımdan, geçmişin maddi yükümlülüklerden sıyırıp büyük bir atılım yaptırabilmiş.

Ben de o yüzden bu vatan sevgisini, umudu canlandıracak ve çalışma, başarma azmine dönüştürecek oluşumları elimden geldiğince desteklemeye çalışıyorum.

19 Mayıs ruhu inanıyorum bunun için en değerli olanıdır. Belirsizliklere, endişelere, zorluklara rağmen çıkılan bir yolculuk bir ulusun kurtuluşunun ilk adımı olmuştur. Ve böyle bir başlangıcın gençlere ithaf edilmesi de rastlantı değildir.

Yüzyılın Rotasında gençlerle bir araya geliyoruz, beni yarın (20 Mayıs) 13:40’ta dinleyebilir, benimle tanışmak ve küçük bir sohbet etmek için randevu alabilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin