Photo by August de Richelieu from Pexels

İçten gelen motivasyon için ipuçları

Çarşamba yaptığım anket beklediğimin üzerinde etkileşim aldı. Aslında çocuk olsun, yetişkin olsun, motivasyonun kaynağına ilgi çekmek istiyordum, ama test ebeveynlik barometresine dönüştü. 😊

Gerçi uyarımı yapmıştım, ödev yaptırmanın yollarını sorarken, “dikkat doğru cevap yoktur” diyerek. Doğru cevabın aşağıdakilerde olmadığını biliyordum ama en çok baş vurulanlar olduğunu tahmin ediyordum.

Bir kesim çaresizliğini ifade etti, bir kesim verdiği cevabı savundu, bir kesim de olması gerekeni tarifledi; yani kontrolle, tehditle veya rüşvetle değil; içsel motivasyon yaratarak bir işin yaptırılabileceğini. 10 yıl önce onlar kadar bilinçli olmasam da, bazılarına takılmadan geri duramadım, dile kolay diye.

Şimdi doğrusunu bilmekle beraber hakkımda bir ebeveynlik kamu davası açılsa, başkanlığını Ozgur Bolat, PhD‘ın yaptığı psikolog ve eğitim uzmanı “yargıçlardan” oluşan “mahkemede”, benim de seçeneklerde tamamını sergilediğim davranışlardan “müebbet” alacağıma eminim. Herhalde iyi halden indirim de alırdım ama mahkumiyetten yırtamazdım. 😄

İşte motivasyon uzmanı podcast konuğum Rich‘ten ebevynlere ödev için birkaç tavsiye (10 yaş için):

– “Hadi önce bir sayfayı bitirip diğerlerini dert etmeyelim” (yutulabilir lokmalar)
– “sen ödevini yap, baba da kendi işini yapsın senin yanında”.
– “ödevini yapman ne kadar zaman alır sence” diye tahmin etmesini isteyip, “hadi ölçelim” deyip zaman tutmak.
– sadece bir zaman belirleyip, “hadi 10 dakika ödevini yap bakalım nereye kadar geliyorsun” demek.

İngilizce bölümü https://www.meteyurtsever.com/2021/04/26/high-performace-with-rich-dec/ dinlemediyseniz, Pazartesi benim türkçe özetim geliyor. 

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın