Duygusal Fitness

Çoğu insan beden sağlığı hakkında daha duyarlı, ruhsal sağlığına nazaran. Belki daha göz önünde olduğu içindir, ya da belirtileri daha hissedilir olduğu için. O yüzden bir çok klinik ve spor merkezi görmek mümkündür. Ama ruh sağlığı sanki biraz daha mahrem ve böyle zamanlarda bile profesyonel yardım almak aklımıza gelmiyor.

California’da kurulu Coa isimli start up, bu işe el atmış ve şehirde küçük “mental gym” ler açmaya başlamışlar. Şu an online olarak da çalışıyorlar. Sizi geren, kaygılandıran, üzen bir durum varsa bir terapistle yarım saatlik bir deneme seansı yapıp, terapinin size uygun olup olmadığına bakabiliyorsunuz. Ya da atölye çalışmalarına katılıp, odağınızı güçlendirme veya duygularınızı yönetme üstüne egzersizlerle bu becerileri kazanabiliyorsunuz. Bunlar da sizi açmadıysa, sessiz ve dingin bir ortamda rahat koltuklarda dilediğiniz kadar çay ve atıştırmalıklarla kitabınızı okuyabiliyorsunuz.

Bana kendine arkadaş kiralayan Japonlara nazaran daha makul geldi. Bence insanoğlunun böyle desteklere ihtiyacı artıyor ve psikiyatrist ve psikolog koltuğu dışında “pratik” bir vaat de yok hakikaten insanlara sunulan. Bu giriş bariyerlerini düşüren yaklaşımı tuttum doğrusu.

Haberin kaynağı: Trendwatching https://bit.ly/2RFY9VF
Start-up websitesi: https://joincoa.com/

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin