TOD bir sosyal teknolojidir

Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) bir sosyal teknolojidir.
Geçtiğimiz hafta Harvard Business Review Türkiye’nin Tasarımın Değeri Nedir? başlıklı konferansını izledim. Bu tanımın sahibi, konuşmacılardan Virginia Üniversitesi Darden School of Business profesörü Jeanne Liedtka.

Hepimiz dijital teknolojinin sefasını sürüyoruz ama nelere mal olduğu da arada çok sert yüzümüze çarpıyor. Sosyal medya da dijital teknolojinin bir ürünü. Bize kimi zaman hoşça zaman geçirtiyor ama çoğunlukla da farklılıkları daha keskin kılıyor, bizi kutuplaştırıyor. Birbirimizi anlamamızı dolayısıyla ortak bir amaçta buluşmamızı engelliyor.

İş hayatında başarının yolunun insanları daha iyi anlayarak sıkıntılarına çözümler üretmekten geçtiğinden konuşuyoruz. Dijital teknolojinin eksik kaldığı nokta burası, o yüzden bir sosyal teknolojiden bahsediyor Liedtka. Tasarım Odaklı Düşünmeyi (yine kendisinin sözleriyle) farklı paydaşları tarafı oldukları bir problemin içine çekerek, tek tek hayal edebileceklerinin ve yapabileceklerinin çok ötesinde ve üstün bir çözüm ortaya çıkarmaları için uygun ortamda bir araya getirmek ve diyaloğu yönetmek olarak tanımlıyor.

Samimi bir merakla farklı bakış açılarını bir potada eritmek, yapıcı bir ortamda çözümler geliştirmek ve denemek, benim değer yaratma formülüm 😉

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin