Gelecek Turizmde

15-22 Nisan tarihleri arası her yıl Turizm haftası olarak kutlanıyor. Şimdi bu fikirden çok uzağız ama tabii bu günler de geçecek.

Bolivya’da yerel bir bira markasının kadınların rengarenk yünlerle yaptığı yüzlerce yıllık dokuma sanatını koruma altına almak için eğitim atölyeleri düzenlediği ve kadın çalışan sayısını 4’ten 42’ye çıkardığını ve kültür mirası arasına sokma girişimini anlatan bir makale okudum. Aklıma Anadolu Efes’in Gelecek Turizm’de projesi geldi.

UNDP ve Kültür Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleşen bu projede gördüğüm kadarıyla Efes 8 yılda yaklaşık 2 milyon dolar bir kaynak ayırmış. Yerel girişimcilerden gelen ve kadınlara öncelik verilen bir çok proje arasında sürdürülebilir turizm projelerine eğitim ve maddi destekler verilmiş. Bunlar içinde yerel lezzetler ve konaklama gibi turizmle doğrudan ilişkili projelerin yanı sıra lavanta yetiştiriciliği veya Göbeklitepe’de taş işçiliğinin yaşatılması gibi çalışmalar da var. 6’sı kadın 21 kişinin taş işçiliği eğitimini aldığı projede, Urfa’nın yitirilen kimliğinin, taş işçiliğinin inşa edilecek yeni binalarda kullanılması ile yeniden oluşturulması amaçlanmış.
UNDP’nin sitesinde projenin bu yıl sona ereceği görünüyor, umuyorum Efes’in çağdaş yaşam öncülüğüne ve faaliyet alanına çok yakışan bu proje büyüyerek devam eder.

UNDP’nin sitesindeki Gelecek Turizmde projesi hakkında bilgi:
https://www.tr.undp.org/content/turkey/tr/home/projects/future-is-in-tourism.html

Projeye ait (fotoğrafı da aldığım) internet sayfası
https://www.gelecekturizmde.com/

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın