Av.Oğuz Kara ile Uzaktan Çalışma

Bu hafta podcast konuğum 65.bölümde ağırladığım Av.Oguz Kara. Bu kez kendisiyle 15 Mart’ta yürürlüğe giren Uzaktan Çalışma Yönetmeliği hakkında konuştuk.

Varolan düzenlemelere göre daha fazla açıklama içerse de hala net olmayan ve hakimin yorumuna/takdirine bırakılan bir çok nokta olduğunu söylüyor Oğuz Bey.

Evden çalışmayla masrafların nasıl paylaşılacağı en kritik konulardan biri. Masraf yükünün bir kısmı işverenin üstünden kalkarken (yemek, temizlik, elektrik, su, ısınma, internet, hatta amortisman) çalışanın üstüne biniyor. Bu konu da karşılıklı anlaşmaya bırakılıyor yönetmelikte. İş sağlığı ve güvenliği de uzaktan çalışma düzeninde çalışanların bilinçlendirilmesi gereken ayrı bir konu.

Konuştuğumuz konulardan biri de çalışan aidiyetinin veya ekip olma duygusunun fiziksel ortamdan ne ölçüde bağımsız olduğuydu. Bir diğer konu ise mesainin ve performansın nasıl ölçülmesi gerektiği ve çalışanların gelecekte bordroda kalmayı tercih edip etmeyeceğiydi.

Bu söyleşimizi podcast bölümünden dinleyebilirsiniz. Eğer Apple podcast uygulamasından dinliyorsanız ve beğendiyseniz, yıldız verip değerlendirme bırakırsanız, bu yayınların daha çok kişiye önerilmesine aracı olursunuz. Şimdiden desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın