İnovasyonda farklılıklardan beslenme

Can Örnekol ile yaptığımız söyleşide Sabancı Grubu’nun başarılı girişimler ortaya çıkarmak için oluşturduğu ekosistemin (benim yorumum) en son konan temel taşlarından Sabancı Ventures’ı konuştuk. Grup şirketlerinin kendi faaliyet alanlarındaki ihtiyaç duydukları çözümlerin finansmanı ve başka alanlarda da kullanılabilmesi için kolaylaştırıcı rolü olan Sabancı Ventures hem şirketler arası sinerjiyi arttırıyor hem de yarattığı nakit akışıyla girişimin büyümesine katkıda bulunuyor. Üniversite ise yetenek ve kültür yönetiminde bu yapıya destek oluyor.

Beni en çok etkileyen inisiyatiflerinden biri ise bütün ekosistemi kapsayan inovasyon ve girişimcilik platformu projesi. Tüm çalışanlara açık bu platformda bir ekip oluşturmak için “farklı” şirketlerinden (Enerjisa, Teknosa, Kordsa vb) ve uzmanlıklardan (finans, üretim, satış, vb) olmanız gerekiyor. Size sponsorluk yapacak kişi de bir GM ya da üst düzey yönetici. Aldıkları hızlandırıcı eğitimlerden sonra şirketlerindeki kendi görevlerinin yanı sıra ayda 7-8 günü bu projeye ayırmaları bekleniyormuş. Tabii planlı programlı bir funnel yapısı dahilinde. Grup bir yandan Sabancı Holding İnovasyon Evi platformu üzerinde çalışıyormuş.

Bütün bunlar inovasyon dünyasıyla haşır neşir olan kişiler için yeni değil ama benim bildiğim kadarıyla ülkemiz için (inovasyon tiyatrolarını saymıyorum tabii) yeni. Modeller ve esaslar ortadaydı ama gerçek anlamda hayata geçirmek için kararlılık ve samimiyet gerekiyor. Yeni neslin Sabancısı’nın ülkemize model olmasını umut ettiğim bu önemli yolculuğunun takipçisi olacağım.

Podcast bölümünden söyleşimizi dinleyebilirsiniz.

⭐⭐⭐⭐⭐ Eğer Apple Podcast üzerinden diliyorsanız ve beğeniyorsanız yıldız verip değerlendirmenizi bırakabilirsiniz, geribildiriminiz için ve podcastin daha çok kişiye önerilmesine vesile olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin