Süt gibi ama insanlar için üretilmiş

“Süt gibi ama insanlar için üretilmiş”

Süt endüstrisi dünyada 180 Milyar dolarlık bir pazar ancak son yıllarda bitki bazlı alternatifler çok hızlı büyüyor ve şu an 5’te 1’ine ulaşmış durumda.
Oatly İsveç’ten bir yulaf sütü markası,  2012’de çıktığında daha çok sağlığa vurgu yapan bir duruşu, sıkıcı bir ambalajı varmış. Yıllar içinde gençlerin ilgi gösterdiğini görüp markaya bir kişilik vermek gerektiğine karar veriyorlar. Yeni CEO beğendiği bir kreatif direktörü işe almak istiyor.

Bundan sonrası biraz ürkütücü 😄 John Schollcraft’in bir şartı var, “Kill the marketing department” pazarlama departmanını kapatırsanız diyor, çünkü bir çok (ajanslar tarafından verilen) iyi fikrin onlar tarafından çöpe atıldığını görmüş. Anlaşıyorlar ve marka bir devrim geçiriyor. Düzen karşıtı ve asi bir kimliğe bürünüyor, elle çizilmiş bir ambalaj, asi sloganlar, yani bir pazarlama departmanının izin vermeyeceği veya özünü bozup sahte duracak birçok şey. Örneğin et ve süt endüstrisine savaş açmak, bütün sera gazlarının %15’inden sorumlu oldukları (taşımacılık sektörünün etkisinden bile fazla). Süt yerine  tükettiğiniz her Oatly kutusunun gezegen için bir kazanç olduğu.

Tabii bir sürü dava açılıyor, Oatly bunu daha da büyüterek haber yapıyor, ateşi harlıyor. Bir koli sütün fiyatı 4 katına online’da karaborsa satılmaya başlanıyor.

Süt endüstrisi dünyada 180 Milyar dolarlık bir pazar ancak son yıllarda bitki bazlı alternatifler çok hızlı büyüyor ve şu an 5’te 1’ine ulaşmış durumda.

Burada pazarlamacılar için iki ders var bence:
İlki risk alamıyorsanız yanlış şirkette veya departmanda olabilirsiniz. İkincisi (şirketiniz ve ürününüzle) düzene karşıysanız bunu sonuna kadar söyleyin ama düzenin parçasıysanız öyle değilmişsiniz gibi davranmayın.

Haberin kaynağı: https://www.campaignlive.co.uk/article/kill-marketing-dept/1709236

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın