Erkeklere psikolojik destek

8 Mart’ta bu paylaşımı yapsam mı diye çok düşündüm, ama bir çözüm öneriyor olması günün anlamına gölge düşürmez diye ümit ediyorum.

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da geçtiğimiz Aralık ayında “Calma” “sakin” adıyla “erkeklere özel” bir psikolojik destek hattı açılmış. Pandemiyle aile içi şiddetin dünya genelinde arttığını duymuşsunuzdur, Güney Amerika’da maçoluk maalesef bizdeki gibi en hafifinden cinsiyetçi şakalardan kadına yönelik şiddete kadar giden bir ölçekte kendini gösteriyor. Psikoloji alanında uzman kişilerin 7/24 istihdam edildiği Calma iki şekilde hizmet veriyormuş:
İlki, her türlü duygu haliyle (anksiyete, depresyon, ekonomik sıkıntılar, yalnızlık, aile problemleri, aşk acısı vb) baş edebilmeleri için dinlemek ve tavsiyelerde bulunmak.

İkincisi, kültürel ve davranışsal değişim araçlarıyla “maçoluklarını unutmak isteyen” erkeklere, huzurlu beraberlik, şiddeti önlemek için iletişim becerileri, duygu yönetimi, anlaşmazlık çözümü vb konularında psikoeğitim desteği vermek.

Bizde de Üsküdar Üniversitesi’nin buna benzer bir girişimi olmuş. Gönüllülük desteği ile daha da büyütülebilir mi, talep görür mü acaba?

Haber kaynağı:
https://info.trendwatching.com/innovation-of-the-day-bogota-hotline-aims-to-dial-down-violence-by-getting-men-to-open-up?utm_campaign=iotd&utm_medium=email&_hsmi=111811760&_hsenc=p2ANqtz-_tK65yVU2swtToS0JXE779MnZ0lGsC7CUyVSLGH8K7R4r-z71Fl0LY_mxISkQr-WJpnssRTnrxpmPUALlP13xFEeFOFQ&utm_content=111810382&utm_source=hs_email

Üsküdar Belediyesi’nin inisiyatifi https://uskudar.edu.tr/tr/icerik/5776/ucretsiz-psikolojik-destek-hattini-404-kisi-aradi

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin