Yeni mezunlara yanıtlar

Dün ODTÜ Kariyer Günlerinde sevgili Helin ile 20 dakikada kariyer öyküm üstünden gittik, en sonda ise özellikle yeni mezunlardan en çok aldığım sorulara verdiğim yanıtları burada paylaşmak istedim.

Şirket seçimi: (İş hayatına başlarken büyük firmalara mı, küçük firmalara mı yönlenmeli)  Böyle bir ayrım yapmak doğru değil ama gittiğiniz yerde işi en iyi bilen siz olmayın.
Ayrıca pazarlama alanında hizmet sektörünün iyi bir sıçrama tahtası olduğunu düşünüyorum (araştırma, reklam ajansı vb).

Master yapmalı mı, ne zaman? Akademik bir kariyer düşünmüyorsanız, master doktorayı “iş bulmak” için etkili bulmuyorum. Artık “eğitim” bitirilip kapağı kapatılacak, diploması çerçevelenecek, CV’ye konulacak birşey değil. Öğrenmek yaşam boyu sürecek. Öğrenme arzunuzu üniversite çatısı altında gerçekleştirmek istiyorsanız çalışma hayatına başladıktan sonra sürdürmek daha anlamlı. Söylemeden geçmeyelim:

“21. yüzyılın cahilleri okuma yazması olmayanlar değil; öğrenmeyi, unutmayı ve yeniden öğrenmeyi beceremeyenler olacaktır.”

Alvin Toffler

The illiterate of the future are not those who can’t read or write but those who cannot learn, unlearn, and relearn.” Alvin Toffler

Dil öğreneyim mi? İyi ingilizce şart. Cambly gibi ana dili İngilizce olan biriyle pratik yapmak çok iyi bir fırsat bence. Konu telaffuzdan çok, kelime dağarcığı ve akıcı konuşma.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın