Foto: campaignsoftheworld.com

Tampon kitabı

Goodvertising Awards, jüri başkanlığını yazar ve konuşmacı Thomas Kolster’in yaptığı, sahiplerine para kazandırmalarının yanısıra, müşterileri ve şirketlerde olumlu davranış değişikliğine yol açan markaların kendilerini aday göstermeden ödüllendirildikleri bir program. Geçenlerde 2020 kazananları açıklandı. Aralarından bir tanesini paylaşmak istiyorum.
 
1963’te Alman parlamentosunda kadınların regl döneminde kullandıkları tampon gibi hijyenik ürünler lüks tüketim olarak sınıflandırılmış ve vergi oranı %19 olarak belirlenmiş. Havyar, sanat eseri ve  trüf mantarının ise bir nevi “temel ihtiyaç ürünleri” olarak %7 oranında vergilendirildiğini belirtelim.
Female Company isimli hijyenik ürünleri online olarak satan Alman start-up %7’lik orandan satmak için bir yol buluyor ve içinde cinsiyet ayrımcılığı yapan vergi sisteminden örneklerin hicvedildiği bir kitap içine gömülü paketlenmiş 15 tampon ile sistemi deliyor. İlk baskıları hemen tükeniyor, kitap tabii hemen Avrupa basınında haber oluyor, hatta birer kopya da Alman parlamenterlere gönderiyorlar, influencer’lar destek çıkıyor ve change.org’da kampanya açılıyor.

Sonuç: Parlamento 2020 başından itibaren vergi oranını %7’ye indiriyor. Goodvertising diye buna derim.

Kaynak:

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın