Değer yaratma hayat döngüsü

Bu haftaki konuğum Camilla Nørgaard Jensen, PhD Değer Yaratma Hayat Döngüsü adını verdiği süreci anlattı. İlk adım yaratıcılık; burada yazılı olmayan örtük bilgiyi ortaya çıkarmaya ve paylaşmaya başlıyoruz. Ekibin çözmek istediği konu hakkındaki hissiyatı ve sorunu tanımlama arayışına yön verecek önemli bir aşama. İnsanlar deneyimlerinden, fikirlerinden bahsettikçe bu başkalarına da ilham verir, ortak noktalar keşfedilir, bu şekilde sosyalleşmek bizi birbirimize yakınlaştırır, karşılıklı güveni arttırır. Bu sadece makul, kimsenin sizi eleştirmeyeceği fikirleri değil, saçma gibi görünebilecek fikirleri dile getirmemizi kolaylaştırması açısından önemli. Çünkü iyi çözümler genellikle o saçma gibi görünenlerin ileriye götürülmesinden çıkar.

Bu yaratıcılık aşamasından sonra inovasyon aşamasına geçiliyor. Burada artık yönümüz belli ama hala çözümün ne olacağından emin değiliz. Pretotype, Prototype ve Protoproduct olarak üç aşamalı bir süreçten bahsedebiliriz.

Fayda, değer sunan bir ürün veya servis varsa elinizde inovasyon aşamasından nemalanma aşamasına (exploitation) geçebiliriz. Burada artık tamamen ölçekleyebileceğimiz, üretebileceğimiz açık hale gelmiş bir bilgi var.

Daha ayrıntılı bir anlatım için yaptığımız söyleşiyi podcast bölümünden dinleyebilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın