Guarana’nın meselesi

Guarana Antractica Brezilya’da sevilen bir meşrubat. 2016’da “Kızlar Sahada” isimli bir kampanya başlatıyor. Kadın futbolunun yeterli ilgi görmemesi ve izlenmemesi, onları reklam pastasından aldıkları paydan, dolayısıyla daha iyi maddi imkanlardan mahrum ediyor. Kadın-erkek çalışan arasındaki ücret eşitsizliği burada da var.

Marka önümüzdeki yıl için ses getiren bir kampanyayı duyurdu. Kadın futboluna destek olacak 10 marka için, toplam 30 milyon kutunun bir yüzünü onlara ayıracak.

Ben çok etkileyici buldum. Kendinizi marka yöneticilerinin yerine koyun, bu derdi o derece sahipleniyorsunuz ki, kadın futboluna destek olmak için elimdeki imkanları nasıl kullanabilirim diye kendinize soruyorsunuz.

Sorun ne? “Kadın futbolunun yeterince görünür olmaması”. E benim milyonlarca kutu ürünüm satılıyor, Herkesin bildiği tanıdığı rahatlıkla rafta bulacağı bir ürün zaten. İki yüzünden birini bu iş için kullanabilirim. Oraya mesajlar yazsam… yok o çok sıradan insanların dikkatini çelmez. Peki başka kim görünür olmak ister? Başka markalar. Bunun karşılığında onlardan ne isteyebilirim? Kadın futboluna destek olmalarını 😄

Tam olarak böyle olmamış olabilir ama mesele bir konuyu gerçekten dert edinmek, eldeki imkanları kaldıraç yaparak seferber etmek. Güzel bir samimiyet, cesaret örneği!

Bu arada bu marka da geçen hafta podcast konuğum olan Amy’nin şirketine ait, ABInBev dünyanın en büyük bira üreticisi (Güney Amerika’da meşrubat işleri de var).  Haberi de şurada gördüm.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin