Müşterileri keşfetme

IKEA’nın inovasyon amaçlı müşterilerini keşfetme yolculuğunda iki örnekten bahsedeceğim.

İlki İsveç’te şirket merkezine yakın bir noktada denemek istedikleri yeni mobilyalar ve düzenlemelerle oluşturdukları apartman dairesi. Aileleri bu evde bir süreliğine yaşamaya davet ediyor ve deneyimlerini belgelemelerini istiyor. Denedikleri şeyler arasında duvar boyunca kayan elektik prizleri, oda içinde kayan separatörlerle küçük odacıklar oluşturmak gibi yenilikler var.

İkincisi ise İngiltere’de başlayıp birçok ülkeye taşıdıkları “yatıya kalma” deneyimi. Belli sayıda şanslı müşteriyi bir akşam mağazaya davet ediyorlar. Herkes kendi nevresim ve yatağını seçiyor, IKEA’nın hazırladığı atıştırmalık, uyku maskesi, terlik vb setini alıyor. Deneyim, bir uyku uzmanın verdiği bilgiler, yatağın içinde sinema keyfi ve bir ünlünün yaptığı okuma saati gibi etkinliklerle taçlanıyor. Sosyal medyada nasıl köpürtüldüğüne girmiyorum.

IKEA çok başarılı bir şekilde müşterisi hakkında bilgi ediniyor, kullanım alışkanlıklarını keşfediyor, büyük çapta yatırımlar yapmadan fikirlerini deniyor, hipotezlerini test ediyor.

Siz de bir düşünün, ne yapabilirsiniz işiniz için İKEA’dan ilham alarak?

Bu filmi (IKEA’nın 2025 için öngördüğü mucize masa konsepti) mutlaka izleyin, hayali bile güzel!

https://www.thegeniusworks.com/2018/09/ikeas-future-home-innovation-incubator-from-swedish-meatballs-to-spanish-sausage-making

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin