Burger King bunu hep yapıyor!

Geçtiğimiz hafta Burger King’in ilanı konuşuldu, rakiplerimizden de alışveriş yapın diyen. Sanki BK yüzünden satış yapamıyor garipler. Ben bunu komşusu siftah etmeyen esnaf diğerkamlığı olarak göremedim pek, daha önceki vukuatlarından.

Arjantin’de McDonald’s senede bir gün BigMac cirosunu bir kanser çocuklar yararına bağışlıyormuş. Zaten McD’ın 1974 yılında kurduğu Ronald McDonald House Charities var, çocuklarını tedavi ettirmek için seyahat eden ebeveynleri ücretsiz ağırlıyorlar. Yani McD bu alanda rüştünü ispat etmiş bir şirket gibi görünüyor.

Ama BK pazarlamacısının yaptığına bakar mısınız? Sen gel o gün Whopper satmayı bırak, hatta gelen müşterilerini McD’a yönlendir, hatta maskotun kral kameralar önünde Big Mac ısmarlasın. Sonucu da biz ülke çapında hiç Whopper satmadık, o gün Big Mac geçen yıla göre 73bin daha fazla sattı, rekor satış oldu, yani? Aradaki farkı bizim müşterilerimiz bağışta bulundu. Mesajlar bitmiyor. Sol üst köşede RMHC’nin logosu var, palyaço çocuğun elinden tutmuş, BK görselinde kral palyaçonun elinden tutmuş, ama dominant bir şekilde, gel sana yardım edeyim dercesine.

Yani bu BK’in yaptığı McD’ın düğününe beyazlar giyip gidip dans pistini sallamak değil de ne şimdi?

😄Şaka şaka rekabet böyle güzel, yarışılacaksa iyilikte de yarışılsın tabii.

İlgilenenler için daha geniş bir makale
https://medium.com/h2o-creative-communications/burger-king-stops-selling-whoppers-to-help-mcdonalds-cause-but-does-it-make-bk-look-better-than-dced9ba2f514

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın