Zoom’da eğitim ipuçları

Dün Beykent University Sürekli Eğitim Merkezi ve Biyomedikal Mühendisliği Kulübü’nün organize ettiği ”Tasarım Odaklı Düşünme ile Değer Yaratmak” başlıklı bir eğitim verdim. Daha önce 100 kişi ile bir online eğitim yapmamıştım. Bir iki izlenim aktarayım

Moderatör isteyen açabilir dediyse de kimse kamerasını veya mikrofonunu açmadı. O şekilde anlatmak başta zorlayıcıydı ama chatbox’ı çok aktif kullanıyorlar, her soruya hemen cevap yağıyor. Sonradan düşününce bunun deneyimle elde edilmiş bir topluluk davranışı olduğunun farkına vardım. 10 kişilik toplantıda bile insanların söylediği üst üste biniyor. Birkaç egzersiz de yaptık, çok güzel reaksiyon ve katılım gösterdiler, dolayısıyla benim önyargılarım daha fazla etkinlik planlamama ket vurmuş oldu.

Şimdi bilmiyorduysanız hoşunuza gidecek iki Zoom taktiği vereyim.

Presenter view kullanmak istiyordum, notlarımı görmek için, ama direkt ekran paylaşınca herkes benim gördüğümü görecekti haliyle.
PPT’yi presenter view’a alın, sonra Zoom’da Share screen’e basın, gelen pop-up’ın içinde Advanced sekmesini tıklayınca “portion of screen” opsiyonu çıkıyor, basın ve ekranı dikdörtgenin içine alın. Bingo!

Bir de egzersiz sırasında müzik dinletmek istedim, onu da share screen’de advanced menüsünde “share music”ten yapabiliyormuşum, bunu da arkadaşlardan öğrendim 😉

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın