Performans değerlendirme

Değer Yaratmanın Formülü | Podcastinde, “İK’nın Yarınına Bakış” bölümünde Lerzan Hanım’ın dile getirdiği yaklaşımlar malesef yarına dair değil, bugün için bile geç kalınmış ve yarar sağlamayan uygulamalar hakkında.

Örneğin performans değerlendirme sistemlerine bakalım.

Her yöneticinin ve çalışanın kabusudur sanırım. Yıl içinde doğru dürüst geri bildirimin verilmediği, son dönem performansın bütün yılın üstüne çöktüğü, iki tarafın gerilip bilendiği, İK’nın önce görüşmeler için sonra kalibrasyon için yöneticiyi darladığı, çalışmayan bir sistem. Ben de yönetici olarak bu hataları yapmış veya çalışan olarak mağdur olmuşumdur.

Lerzan Hanım diyor ki; şöyle yürütülemez mi? “Bu sene mevcut iş tanımın içinde yaptığın işlerin dışında bu şirkete değer katan ne yaptın, ne yapmak istersin, bunun için sana sağlayacağımız gelişim fırsatının ne olduğunu düşünüyorsun?”

Bu tarz bir ileri bildirimle çalışanın gelişme alanları üzerinde düşünme fırsatını yaratmak mümkün. Öte yandan yönetici de olumsuzlukları söyleme becerisini geliştirmeli ve iki taraf da insanın kendisini geliştirmesi için bilgi vermenin/almanın kıymetini anlamaları lazım diyor Lerzan Hanım.

Sizin nasıl olumlu/olumsuz performans değerlendirme deneyimleriniz var?

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın