İnsan odaklı liderlik

Bu hafta Sesil Pir ile yaptığımız söyleşide, Forbes 500 şirketlerinden sadece yarısının son 20 yılda ayakta kaldığını ve bu şirketlerin ortak özelliğinin uyum kabiliyeti ve direnç (yılmazlık) olduğunu bulduklarını konuşmuştuk. Bu iki ayağı destekleyen lider davranışlarını şu 5 maddeyle özetliyorlar.

1️⃣ Liderlik özel bir statü değildir. Liderlik tavrını herkes kendi alanında sahipleniyor, daha net söylersek güç dağılımında bir hiyerarşi yok (Toplantıda HIPPO -Highest Paid Person’s Opinion- yani patronun lafı üstüne laf söylenmez de yoktur bence ☺)

2️⃣ Liderlik kendinden başlar. Liderlik yapmak için özsaygı ve öz farkındalık, yani kendini tanımak gerekli. Ancak o zaman önce kendinizi sonra başkalarını yönetebilirsiniz

3️⃣ Liderlik eli, kalbi ve beyni birleştirir. Liderlik hep başkalarının “ellerini” harekete geçirmekle özdeşleştirilir. Başarılı organizasyonlarda liderler çalışanların duygularını ve mantıklarını da harekete katmayı önemsiyorlar.

4️⃣ Liderlik bağ kurumuna öncülük etmektir. Ekipleri içinde de ve büyük ekosistemde de bağ kurmaya önem veriyorlar.

5️⃣ Liderlik hayatı sürekli öğrenim fonksiyonuna dönüştürmelidir. Hem bireysel hem de kolektif olarak gelişim odaklılar. Ancak öğrenerek içinizdeki potansiyeli açığa çıkarabilirsiniz.

Tuti Kitap’tan çıkan Sinan Canan Hoca ile birlikte kaleme aldıkları İnsan Odaklı Liderlik kitabında bunların yanı sıra liderin sahip olması gereken zihniyet ve özniteliklerini bulacaksınız. Hararetle tavsiye ederim. Sesil Hanım’la yaptığımız söyleşiyi de podcast bölümünde dinleyebilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın