Kalitatif düşünme

Bu hafta podcast konuğum araştırmacı, psikolog ve psikoterapist Oana Popa Rengle idi, Pazartesi kendisiyle yaptığımız İngilizce söyleşiyi yayınlamıştım, bugün kendi yaptığım özeti yayınladım.

Araştırmanın daha doğrusu araştırmacıların rolü her zamankinden daha önemli. Veri çoğaldıkça onun içinden çıkmak zorlaşıyor. “Anlamlandırma” iş hayatının dinamosu. Bu devirde ürünün hizmetin pazara sunulup tüketiciye erişiminde neredeyse bir problem kalmadı, mesele derdi anlayıp en uygun şekilde çözmekte.

İnsanı anlamak da satın alma bilgisini veya sosyal medyadaki ayak izini takip etmekle olabilecek bir şey değil. Geçen hafta Eva Hanım da, Oana da aynı şeyi söylüyorlar, bu uzmanlığın sanatla, bir hikayeye dönüştürülmesiyle mümkün.

Oana’nın bunun için başvurduğu birçok yöntem var. Tüketici ile marka temsilcilerinin birlikte oynadığı masa oyunları veya insanları çocukluklarına götürmek gibi…

Yetkili serviste arabayı bilgisayara bağlamak gibi, insanı anlamak için bilgisayara bağlayıp raporu almak mümkün olmayacak, yani umarım olmaz ya da ben görmem.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin