Zayıf sinyalleri yakalamak

Yunan komutan General Trikopis, Sakarya Meydan Muharebesi sonrasında Türklerin genel bir taarruza kalkışabileceklerini bütün Yunan ordusunda düşünen tek komutandı. Trikopis, Türk Ordusunun Fransız ya da İtalyanlardan veya her ikisinden bol miktarda ağır top aldığını tahmin ediyordu. Üstelik bu saldırının Afyon’dan yapılması durumunda başarı şansının çok yüksek olacağını hesaplıyordu. Hatta Büyük Taarruzdan iki ay önce kaçarak kendilerine sığınan bir Türk askerinin, Türk karşı saldırısını haber verdiğini, bu bilgi üzerine yapılan keşif raporlarının da ifadeyi doğrulamış olduğunu onun hatıratından öğreniyoruz. Peki neden Trikopis kimseyi ikna edemedi ve ordusunun hezimetini önleyemedi?

Yunan ordusu gibi bir çok şirketin de kendini bekleyen sonu nasıl göremediklerini, düştükleri tuzaklara değindim. Bunlardan kaçınmak yani zayıf sinyalleri yakalamak için neler yapılabileceği hakkında da önerilerde bulundum.

Ha bu arada yönetimi uyaran kişilerin akıbeti (yönetimin tepkisi) yaklaşan felaketlerin önlenmesi konusunda diğer çalışanları da nasıl atalete sürüklediği (Trikopis örneği üzerinden) bu yazıda okuyabilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin