Yakup Sezer ile Fikir Platformundan Girişim İnşa’sına

Bu hafta Değer Yaratmanın Formülü | Podcastinde konuğum Albaraka Türk İş Mükemmelliği ve İnovasyon Müdürü Yakup Sezer.

Yakup Bey ile Albaraka Türk’ün 2014’te Big Bang projesiyle başlayan inovasyon yolculuğunu konuştuk. Organizasyon içindeki fikirlerin demokratik bir şekilde paylaşılması amacıyla kurulan sistem bugün dahi 4000’in üzerinde çalışanın sesi olmaya devam ediyor. 2017 yılında ise geldikleri noktayı değerlendiren grup, Keşfet adını verdikleri içerideki girişimcileri için kuluçka programını lanse ediyorlar. Katılımcılar çok iyi bir eğitimin yanı sıra maddi imkanlar ve hizmet desteği alıyorlar. Hemen ardından Garaj teknoloji tabanlı iş fikirlerinin ürüne dönüşmüş projelerinin sahibi girişimlere hızlandırma merkezi olarak kuruluyor.

Grubun üzerinde çalıştığı en önemli girişimlerden biri ise Sezer’in kuruculuğunu ve genel müdürlüğünü üstlendiği Avrupa’nın ilk İslami dijital bankası Insha.

Türkiye’de son on yılda start up ekosisteminin çok büyük gelişme gösterdiğini ancak gelinen noktanın Türkiye gibi bir ülke için yetersiz olduğunun altını çiziyor. Türkiye’deki en büyük eksiğin ise birlikte iş yapma kültürü olduğunu, kendilerinin ise “rekaberlik” kavramını benimsediklerini söylüyor.

Yakup Bey’in içtenlikle ve açıklıkla paylaştığı inovasyon serüvenini podcast bölümünden dinleyebilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin