Foto: John Torcasio / Unsplash

En büyük “top çalma”

🤔 Ülkenin bütün yıl boyunca en çok seyredilen programında hiç reklam vermeden nasıl izleyicileri rakiplerinizin reklamlarına baktırmaz ve kendinizden bahsettirirsiniz?

🦁 Cannes Lions’ın geçen haftaki bülteninde 2015 yılında Grand Prix kazanan GREY’in Volvo kampanyası vardı.

🏈 Super Bowl malum reklam endüstrisi için bir zirve. Her bir reklamın sadece gösterimi için milyonlarca dolar harcanıyor, buna sadece o gün gösterilmesi için çekilen reklamın prodüksiyon masrafı dahil değil.

🚘 Volvo için Amerika büyük bir pazar ama bilinirliği yüksek değil, öyle bir günde reklam yapmak çok iyi olurdu ama böyle bir bütçesi de yok.

📺 Önceden bir duyuru yapıyorlar (ekteki video). O gece herhangi bir araba markası reklamı yayınlandığı süre içinde en değer verdiğiniz kişinin adını #volvocontest ile tweetleyin ve bizden bir Volvo kazanın. Sonuç?

🎯 Rakipler o gece 60 milyon dolarlık medya harcaması yapıyorlar, Volvo için 50,000’in üzerinde tweet atılıyor, sonrasında yapılan haberlerle Volvo bir kuruş ödemeden 200 milyon dolar değerinde medya etkisi kazanıyor. Satışlar kampanya sonrasında bir önceki aya göre %70 artıyor.

❗ Bir yandan centilmence değil. Öte yandan ajans benim önüme böyle bir kampanya getirse, ne yalan söyleyeyim üstüne atlardım herhalde. 😎

❓ Siz ne dersiniz?

Bu da hazırlanan case study videosu 😉

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın