Yıkıcı inovasyonu ararken

Yıkıcı inovasyonu çoğunlukla teknolojiyle ilişkilendirme eğilimimiz var. Bir diğer güçlü eğilim de aracıları kaldıran (üreticiyle tüketiciyi buluşturan) çözümler, bunu da e-ticaretle bağdaştırıyoruz.

Tüketici ürünleri üreticileri ise hep çok güçlü perakendecilerden ve onların elindeki tüketici verilerine sahip olmamaktan dert yanıyor.

İşte size bunların ötesinde bakabileceğimiz 5 alan:

👓Trendler: Değişen tüketici beklentilerinin farkında olun, her ihtiyacın karşılandığını düşünmeyin. Sağlık ve iyi olma hali ve çevre (sürdürülebilirlik) en büyük akımlar ama başkaları da var.

👓Pazarınızı tanımlayın: İlla ürün ve kategori odaklı olmak zorunda değil, dünyayı kurtarmak zorunda da değilsiniz ama her kesimin (müşteri, çalışan,vb) açıkça anlayacağı bir amaç olsun.

👓Kanal yıkımı: Ürün veya hizmetinizin müşteriye ulaşma maliyet kalemlerine bakın, neleri, ne yaparak boşa çıkarabilirsiniz?

👓Kar/Zarar tablonuz: Belli maliyet kalemlerini farklı fonksiyonların beraber çalışabilecekleri fırsatlar olarak nasıl tanımlayabilirsiniz?

👓Paydaş ilişkileri: Devletle, müşterileriyle, tedarikçileriyle ve toplumla nasıl birlikte çalışacağını bilen markalar her zaman kazanırlar. Dengeleri korumak zor ama getirisi çok büyük.

Geçtiğimiz yıl sadece linkini paylaştığım beğendiğim bir yazıyı kısaca özetledim, tamamını okumak için
https://www.marketingweek.com/diageo-andrew-geoghegan-disruption-ideas-tech/

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin