Bayram

Bayramın benim için çağrışımları…

Ramazan bayramlarını özellikle hatırlıyorum benim çocukluğumda yaza denk geliyordu. O zamanlar 3’er aylık yaz tatilleri yapabildiğimizden bayramları tatille özdeşleştirmiyorduk. Dahası bütün aile büyükleri de hayattaydı, hem büyük aile ile bir araya gelme hem de eş dost ziyaretleri ile geleneksel bir bayram havasında geçerdi.

30’lu-40’lı yaşlarımın üçte ikisini yurtdışında geçirdim. O dönemlerde bayram çalıştığım ülkelerde herhangi bir gündü, bazen oradaki Türkler küçük bir kutlama yapardık (daha çok bir sabah kahvaltısı ya da elçilikte yarı resmi bir bayramlaşma). Denk getirebilirsek de aile ile bir araya gelmek için bir Türkiye kaçamağı ama kendi tatil günümüzden eksilterek tabii.

Şimdi bayramlar yine yaza denk geliyor. Bu defa ben kendimin patronuyum, tatil programım kendi elimde, dolayısıyla bayram yine tatil niteliği taşımıyor benim için, ama biliyorum bir çokları için hala öyle (bu fotograf tatilcilere gelsin).

Artık çocuklarım ve geride kalan aile büyükleri ile bayramı huzur ve sağlık içinde geçirmek, ebediyete intikal eden sevdiklerimizi yad etmek ve bu şekilde geçirdiğimiz her bayram için şükretmek var.
 
Hepinize çocukluğumdaki gibi bayramlar dilerim.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin