Sağlıklı yaşam için reklam yasağı?

Sağlıklı yaşam için kanun koyucunun bir şey yapması gerektiğine inanıyor musunuz? Peki reklam yasağı bir işe yarar mı? Sağlıksız kabul edilen yiyeceklerin alımının zorlaştırılması kişisel özgürlük, kamu yararı, ekonomik faaliyet üçgeninde nasıl dengelenmeli? 
İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz, süreniz 5 dakika 😁

İngiltere’de hükümet sağlıklı yaşamı teşvik için yüksek yağ, tuz ve şeker içeren ürünlerin TV ve internet üzerindeki saat 9’dan önceki reklamını kısıtlanmasının da dahil olduğu bir paket açıkladı. İnternet reklamlarının tamamen yasaklanması da değerlendiriliyor. Saat 9 vurgusu özellikle çocukları korumak için tabii. 

Bu çok ciddi bir kısıtlama, zira TV’deki reklamların yaklaşık yarısının bu ürünlerden oluştuğu tespit edilmiş. Bu oran çocukların ağırlıkla seyrettiği 6-9 arasında %60’a yükseliyor. 

Gıda üreticileri ve reklam endüstrisi yasağın hem zamanlamasını hem ekonomi üzerindeki etkisini eleştiriyorlar. Hem İngiltere’ye pandemi döneminde destek olduk, aç bırakmadık, şimdi cezalandırıyoruz diyorlar. Yayıncılar 200 milyon pound civarında yıllık kayba uğrayacaklarını iddia ediyorlar. Gerçi Reklamcılar derneği’nin bence biraz tuhaf bir açıklaması olmuş; hükümetin kendi araştırmasının bu yasağın çocukların günlük kalori alımında sadece 1.7 kalori azalmaya yarayacağını söylediğini vurgulamışlar. Ne yani reklamların bir etkisi yok muymuş? 🧐

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın