OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Moskova’da bir festival

Bu fotoğraflar Temmuz 2001’deki Krilya Rock Festivali’nden. Krilya; Rusça’da kanat demek, Rusya’daki Stary Melnik (İhtiyar Değirmenci) markamızın değirmeninin kanatlarına, aynı zamanda gitarın sapına atfen. Sponsor olunan değil, Efes Rusya ekibinin 2000 yılında Stary Melnik markasının piyasaya sunulduğu Temmuz ayı anısına bir doğumgünü kutlaması olarak organize ettiği bir etkinlik.

Moskova’da düzenleniyordu ama etkisinin Türkiye’ye kadar uzandığına inanıyorum, neden mi? O tarihte Efes İçecek Grubu’nun (yani Anadolu Grubu’nun hem meşrubat hem bira işinin) başında Muhtar Bey (Kent) vardı. Kuşkusuz bir tarafın yaptığı iyi işler diğer tarafın önüne “bir üst yazıyla” geliyordu. Sanırım Türkiye’de ilk defa 2003 yılında düzenlenen Rock’N Coke’un ilhamının Krilya olduğunu söylemek çok yersiz değildir. Kelebek etkisi gibi “kanat” etkisi 😄

İki düzeltme geldi: Kelebek etkisi Rock’n Dark ile başlamış, Efes Dark’ın bir etkinliği olarak. Hatta Coca Cola’nın Rock’n Coke ismini koymakta tereddüt ettiği söyleniyor. Öte yandan Türkiye’ye festival konseptini getiren 2002’de düzenlenen Efes Pilsen One Love’ın da hakkını teslim etmek gerekir.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın