İyi ürünün reklama ihtiyacı olmaz mı?

Geçen hafta dünyanın en değerli otomobil üreticisi haline gelen Tesla’nın reklam yapmamasını Linkedin’de bir ankete dökmüş ve sormuştum: Elon Musk Tesla’ya reklam yapmaya direniyor. İyi ürünün reklama ihtiyacı olmaz, her kuruşumu ürünün daha iyi olmasına yatırırım diyor. Sizce?

125 kişinin yanıt verdiği bu anketin yorumunu yapmak istiyorum. 
Ama biraz muziplik yapmak istedim, aman lütfen alınmayın, çok ciddiye de almayın, sürçi lisan ettiysem affola. 

Acaba kimler, neden o oyu vermişlerdir?  Türk iş dünyasından insan manzaraları… 

  • Marka konuşuluyor reklama gerek yok : %43 Kaynak maksimizasyonunu hedefleyen ama markaya inanan bir kitle. Muhtemelen her kuruşun geri dönüşünün sıkı sıkıya sorgulandığı ($$$$$) bir iş yerinde çalışıyorlar. Finansçılar veya biraz finans mürekkebi yalamış kişiler. Arkadaşlar ciddidir, şimdi gereksiz lafa tutup zamanlarını harcamayalım.
  • Haklı, ürün iyiyse reklam boşa : %29 Ouv, tehlikeli bir profil, pazarlamaya biraz hasmane bir yaklaşım sezinliyorum, satış kökenli olabilirler, mühendisler, geri kalan finansçılar da burada herhalde. Ah şu ürün iyi olsa, pazarlamacıları kapının önüne koymak lazım’cılar. (Aslında ürünün iyi olmasında en çok pazarlamacıların rolü olması lazım bence, biliyorum herkes öyle bakmıyor/çalışmıyor).
  • Reklamsız bir yere kadar: %20 Damardan pazarlamacılar, iletişime, markaya gönül verenler, romantikler. Bak Coca Cola gibi dünyanın bildiği marka, hergün reklam yapıyor’cular, işi biliyor da ondan’cılar. Reklam sigorta gibidir, ihtiyacın olduğunda artık alamazsın’cılar (günahıyla sevabıyla buradayım ben de)
  • Elon Musk’ın karizması yeter: %8 Elon fun club’cılar, Süper kahraman’cılar, öğretmenin vurduğu yerde gül biter’ciler. Aşk olsun, bu yollar sana helal olsun’cular. 

😆

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin