Katolik abonelik

Bunu gördüm ya artık ölsem de gam yemem (pazarlamacı kimliğimle)
Netflix son bir yıl içinde veya daha uzun süredir giriş yapmayan abonelerine bu hizmeti almayı durmak isteyip istemediklerini sormak için mesaj gönderiyormuş. Eğer yanıt gelmezse üyeliği iptal edip aylık ücret almayı durduruyormuş. 

Yani aboneliğinizi iptal ettirmek için bin dereden su getirtmeyi bırakın, kendisi inisiyatif alarak bunu yapıyor. Eh aşkolsun sana Netflix, ayakta alkışlıyorum!

Buna bu kadar sevinmemin sebebi, tipik bir homosapiens olarak onulmaz tembelliğime derman olmuş bir yaklaşım olması ve tabii bu tarz uygulamaların er ya da geç, bir norm olacağı gerçeği. 
Bu ilk kurşun, şirketlerin açgözlülüğüne, acımasızlıkla (homosapiens) müşterilerini sömürmelerine…  

Bir spor salonuna üye olursunuz iki gün gidip bitmeyen bahaneler ve pişmanlıklarla ertelemeye başlarsınız. Birgün telefon çalar (bir yıl sonra) merhaba … Bey/Hanım üyeliğinizi yeniliyoruz değil mi? derler, ağızları kulaklarında bir sesle.

Bir gün bir spor salonu çıkıp, eğer iki ay gelmezseniz, sizi arayacağız, sonra üyeliğinizi durduracağız diyecek. Sonra başka biri çıkıp el yükseltecek, size iki haftalık trainer hediye edeceğiz, size bir program yapsın, sizi tekrar motive etsin diye diyecek. Sonra başka biri çıkıp onu gördüm arttırıyorum “yine bir ay gelmezseniz istediğiniz kişiye hediye (transfer) edebilirsiniz kalan üyeliğinizi” diyecek. Bu işler böyledir (yani hakkını arayan insanların medeni memleketlerinde)

Not: Bu arada haberde böyle abonelerin toplam üye sayısının %0.5’in altında olduğunu söylüyordu. Ama her halukarda alkışlanacak ve sektöre örnek olacak bir haraket değil mi? Öte yandan müşterisine değer verdiğini anlatmak için, o kaybettiği gelir kadar reklam yapsa böyle güçlü bir mesaj veremezdi bence.

Sizin var mı tembel abonelik sızı’larınız ve kıvranışlarınız?

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin