#08/20. Savaşlarınıza karar verin

Hazırladığım “20 günde, 20 öğüt” serisinden bir başka öğüt: “savaşlarınıza karar verin”. İngilizcesi daha net anlatıyor belki “pick your battles (wisely)”
TESCO’nun eski CEO’su Terry Leahy’nin bir sözü var.

“Zor insanlara karşı daha tahammüllü olun. Onlar yaratıcı kişilerdir. Statüko’dan memnun değillerdir”

Terry Leahy

Çoğu şirket bu anlayışta değil. Ben de iş hayatımın büyük bir kısmında çeşitli rahatsızlıklarımı dile getirmekten bunlar için mücadele etmekten geri durmadım. Çalıştığım şirketler ya Leahy’nin bahsettiği gruba giriyorlardı ya da ben şansımı sonuna kadar zorladım.

Ama sonra şunu farkettim.
Yöneticilerimin gözünde belli bir kredim ve itibarım var. Bunu yönetmek benim elimde. Çünkü istediklerimi alıp alamamak buna bağlı büyük oranda. Az sonra gireceğim tartışma hem içindekileri hem seyredenleri yoracak. Enerjimizi bunun için harcamam doğru mu, gerekli mi, yoksa benim için daha kritik önemdeki bir konuya mı ayırmalıyım? Karşı tarafın önerdiği şey beni rahatsız ediyor veya hoşuma gitmiyor olabilir ama onunla yaşayabilir miyim?

Siz de böyle bir muhasebe yapıyor musunuz? Savaştan savaşa koşan akıncılar gibi misiniz? Elde ettiğiniz sonuçlardan memnun musunuz? Paylaşımlarınızı merak ediyorum.

Bu yazının devamını ve 20 yıldan fazla 6 ülkede kazanılan birikimin özünü kısa ve uygulamaya dönük olarak 20 gün boyunca her gün bir e-posta olarak almak isterseniz bu linkteki formu doldurarak kayıt olabilirsiniz. 
http://bit.ly/2E2SqPB

Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin