Ya olduğun gibi görün… (2)

Geçtiğimiz günlerde Richard Branson şirketin karşı karşıya olduğu mali zorluklara destek olmak için 8,500 Virgin Atlantic çalışanına önümüzdeki 6 ayda 8 hafta ücretsiz izin almaları için çağrıda bulunmuştu. Birçok şirket sıkıntılarla boğuşuyor ve zor kararlar almak durumunda kalıyor. Nasıl seçimler yapacakları ise kendi (kurum) değerlerine bağlı. İşte tam da bu yüzden Richard Branson şimşekleri üstüne çekti. Sorun sahip olduğu 3.8 milyar poundluk servete karşılık çalışanlara izin yapacakları 8 haftada örneğin 500 pound’luk bir desteğin sadece 34 milyon tutmasından değil bence. Asıl mesele Branson iş dünyasında giderek yükselen en önemli sermayenin, yani çalışanların önemine işaret eden kültleşmiş bir söze sahip olması:

“Müşteri önce gelmez çalışanlar önce gelir. Siz çalışanlarınıza iyi bakarsanız onlar da müşterilerinize iyi bakarlar”. 

Richard Branson

(Bu arada Pazar günü İngiliz hükümetinin de şirketlere destek planı üzerinde çalıştığını duyurduğu sırada Branson’da şirketine 250 milyon pound yatıracağını açıkladı).

Herkes Corona’nın hayatımızı nasıl değiştireceğinden konuşuyor. Benim de beklentim bu, daha fazla şeffaflık, samimiyet (tutarlılık) ve sorumluluk. Umarım müşteriler de (mal, hizmet, siyaset, vs) onların parasına, oyuna talip olanların taahhütlerinin takipçisi olur ve gereğini yaparlar. 

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın