Mimar mı, bahçıvan mı, kütüphaneci misiniz?

Dün akşamki Dijital Akıl Kulübü (DAK) toplantısında neler öğrendim ve not aldım:

Cem şirketinde işlerini Notion ile nasıl düzenlediklerini ve bir CRM sistem oluşturduklarını paylaştı. Birkaç metodla birleştirerek yorumlamaları güzeldi (Eisenhower matrisini Notion’ın içinde kullanıp iş önceliklendirmelerini yapmak gibi)

Selim, Tiago Forte’nin kişilik tipinize göre hangi not alma uygulamasını kullanmalısınız konulu videosunu paylaştı.

https://www.youtube.com/watch?v=f3dDVtJ2sec

Her şeyi yerli yerinde, ideal bir yapılandırmada aynı zamanda estetik bir şekilde tutmak istiyorsanız; Mimar, yeni fikirlerin yeşermesine, hayal kurmaya, bağlantılar keşfetmeye ilgi duyuyorsanız; Bahçıvan, bilgileri belli alanlara, projelere bağlama eğilimindeyseniz; Kütüphaneci olabilirsiniz. İlki için Notion, ikincisi için Roam Research-Obsidian, üçüncüsü için Evernote en çok kullanılan uygulamalarmış (pazarın %75’i. Ben de Notion, Obsidian ve Evernote’u farklı amaçlar için kullanıyorum. Galiba ben İtfayeci oluyorum, yangınına göre müdahale ediyorum. 😄

Fatma Hanım Obsidian yerine Capacities (https://capacities.io/) alternatifine bakmamızı önerdi.

Yine Selim’in bir paylaşımından yeni bir uygulama keşfettim. Bir kitap taslağı üzerinde çalışıyorsanız, klasik word’de yazmaya başlamak yerine Scrivener (https://scrivener.app/) uygulamasına göz atmanızı öneririm. Linkte kısa bir video var, temelde neler sunduğunu, avantajları hızlıca anlatıyor.

Toplantıda konu günlük işleri (yapılacaklar listemizi) nasıl takip ettiğimize de geldi. To do list ve checklist uygulamaları arasında Pınar Tick Tick’i (https://ticktick.com/), Selim ise todoist‘i tavsiye ettiler.

Notion’ın database özelliğini konuşurken aboneliklerimi takip ettiğimi söylemiştim (az buz değil 30 aylık ödemem varmış, dökünce anladım) Pınar da abonesepeti‘ni tavsiye etti.

İşte 1 saatlik toplantıda yakalayabildiğim paylaşımlar bunlar. Umarım faydalı olmuştur, bir sonraki toplantıda sizin tavsiyelerinizi de almak isteriz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin