der-ya’da değişenler ve değişmeyenler

Farklı disiplinlerden, kafa dengi, öğrenmeye açık insanların birbirlerinin gelişimine/üretimine, destek/ortak olma taahhüdü ile güvenli bir ortamda bir araya geldiği bir topluluk olan “der-ya” 5.dönem üyeleri için kapılarını açtı. Hafta sonuna kadar aramıza katılabilirsiniz.

Bilmeyenler için söyleyeyim yılda üç kez kapılarımızı açıyoruz, Ocak’ta, Mayıs’ta ve Eylül’de.

Öte yandan bir çok yenilik var bizim tarafta:
🌊 Öncelikle yeni bir web sitemiz var www.der-ya.com Burada ilk defa derli toplu bir şekilde meramımı anlattım diye düşünüyorum. Değer Yaratmanın Formülü adını verdiğim 5 elementin bileşiminden oluşan formülle yaşadığımız ortamları dönüştürebileceğimize inanıyorum.

Curiosium, Collectivium, Diversium, Positivium ve Actorientum
yani
Merak, işbirliği, çeşitlilik, olumlu bakış açısı ve eylem odaklılık.

Bu değerleri ne şekilde paylaştığımı da topluca veriyorum, podcast, kitap kulübü ve der-ya topluluğu.

🌊 Bu arada dikkatliler der-ya’nın logosunun da değiştiğini fark edecekler, artık DER-YA değil der-ya! (erol batislam‘a bu değişiklik için bende farkındalık yarattığı için teşekkürler)

🌊 Bir diğer değişiklik aylık üyelikten yıllığa geçmemiz. Güzel ülkemiz yapısal reformlar konusunda biraz tutucu olduğu için bu tarz abonelik sistemleri oldukça ilkel, takibi çok yıpratıcı. Yani ilk nedeni pratik, ikincisi ise hep bahsettiğim toplulukların bir taahhüde dayanması konusu. Aylık taahhüt biraz kısa vadeli, daha güvene dayalı işbirlikleri için daha uzun vadeli bakmak lazım.

Öte yandan kimileri böyle bir toplulukta bir yılda alacağını aldığını, vereceğini verdiğini düşünürken, diğerleri daha uzun süre kalmak ve yeni katılacak insanlarla veya henüz yakından tanımadıklarıyla da kimyalarının nasıl etkileşeceğini görmek isteyebilirler.

🌊 Bu nedenle de diğer bir değişikliği yaptım ve yıllık aidatı iki kısma ayırdım. İlki topluluğa ilk kez girecekler için giriş ücreti, ikincisi ise yıllık aidat. Dolayısıyla toplulukta kalmanın katkısı, ilk katıldığınız zamanki kadar yüksek olmayacağı için bedeli de o denli yüksek olmayacak.

Sonuçta içeride ürettiğimiz bir çok içerik olsa da ve bunlar zamanla birikse de, benim asıl sunduğum değer “farklı disiplinlerden, kafa dengi, öğrenmeye açık insanların birbirlerinin gelişimine/üretimine, destek/ortak olma taahhüdü ile güvenli bir ortamda” bir araya gelmeleri. Yani içeriğe ulaşmak değil önceliğimiz ve fark yaratan tarafımız.

🌊 Asıl fark yaratan kısım da bunu nasıl sağladığımız. İtiraf etmem lazım bunun ideal yolunu henüz bulamadık ama sürekli deniyoruz ve her denemede öğreniyoruz. Bu idealin altını çizmek istiyorum, benden başka hemen herkesin büyük oranda tatmin olduğunu kendilerinden duyuyorum. Ama denemeye devam tabii. Bu konuyu bu hafta biraz daha açacağım.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin