Harcatırım

Amerikan borsaları kırmızılar giyiyor bugünlerde. Benim de Tesla, Google, Amazon gibi hisselerden oluşan Nasdaq portföyümün değeri 3’te 1’i oranında azaldı. Ama evelallah HODL’cıyız (Hold On for Dear Life / tatlı canınız için tutun) bu hisseler geri gelmezse zaten dünyanın düz olduğu, hep kandırıldığımız falan da açıklanır, diye düşünüyorum. Yani bu konudaki bilişsel uyumsuzluğum gölgede kalır.

Amerikalı online bankacı TAB Bank’in spendvesting diye adlandırdığı bir hizmeti var. Yine pazarlama literatürüne gönlübol bir katkım olsun; “harcatırım” diyelim. Yani debit kartınızla para harcarken size yatırım yaptırıyor. Hoşuma giden tarafı ise Amazon’dan alışveriş yapıyorsanız, alışveriş tutarının %0,5’i kadar Amazon hissesi yatırım hesabınıza geçiyor. Yani bir anlamda ürünlerini/hizmetlerini beğendiğiniz, tercih ettiğiniz şirkete yatırım yapıyorsunuz, ortağı oluyorsunuz. Harcarken kazan-kazan! Daha fazla harcatır mı? harcatır bence. 😄

Tabii aynı zamanda bu hizmet sizi yatırım yapmaya başlama derdinden kurtarıyor, nasıl hisse alacağım, nerden alınır gibi engelleri ortadan kaldırıyor.

Konunun Amerika özelindeki önemi şuradan kaynaklanıyor; Amerikalıların %56’sı bir hisse sahibiymiş ancak ırklar açısından bir dengesizlik var. Zira bu oran beyaz ırkta %90’a çıkıyor. İşte böyle çözümler bu dengesizliği ortadan kaldırabilir.

Bizdeki oranlar nasıl acaba, kaç kişi borsada bir hisse sahibi? İstanbul Borsası son zamanlarda epey yükseldi ama bunda enflasyonun da etkisi var. Şirket değerleri bu kadar düşmüşken bu bir satın alım fırsatı mı? Önümüzdeki hafta Zengin Baba Yoksul Baba’yı konuşacağız kitap kulübünde, ben de merak ediyorum doğrusu üyelerin düşüncelerini.

Haberin kaynağı: Trendwatching

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin