Rantçının hakkından sanat geldi

Rant gelişmekte olan ülkelerinin başının belası. Bununla mücadele etmek için rantçıdan daha kurnaz olmak lazım.

Brezilya’da Sao Paolo’da sıra basketbol sahalarına gelmiş, emlak piyasası gözünü 420m2’lik bu arsalara dikmiş. Budweiser gençlerin ve yetişkinlerin sosyalleşmek ve zinde kalmak için ihtiyaç duydukları bu alanları kurtarmak için bir yol bulmuş. 25/1937 sayılı Brezilya yasası diyormuş ki “Sanatsal değeri olan kamu yararına olan bir yer kamu mirası olarak kabul edilir ve yıkılamaz.”

Hemen bir websitesi kuruyorlar ve insanlara kurtarmak istedikleri basket sahasını haritadan seçmelerini, o sahanın o sokak veya bölge için önemini, bir nevi hikayesini anlatmalarını istiyorlar. Başvuru sahibi aynı zamanda o bağlama uygun bir yerel sanatçı seçiyor. Budweiser sanatçıyla anlaşıp projeyi finanse ediyor. Ortaya çıkan eserle sahayı “yıkılamaz” hale getiriyorlar.

Bunu sessizce yürütseler (markanın işine gelmez ayrı mesele) belki birileri çomak sokup yasa değişikliğine gidecek, o yüzden halkı uyandırmak ve desteğini almak için de bir rap şarkıcısıyla anlaşıp, yöntemi anlatan bir video yaptırıyorlar.

Şu ana kadar 16 sahayı kurtarmışlar, bence kayda değer bir sosyal fayda. Bir bira markasına da yakışmış doğrusu, ben beğendim. Ya siz? 😄

Haber kaynağı: Trendwatching

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin