Besle Ronaldo’yu…

Cuma günü bir anket yapmıştım son zamanlarda sporcuların katıldıkları organizasyonlarda basın toplantılarında gösterdikleri tavırlar hakkında. Bin kadar oy geldi, çok teşekkür ediyorum oylarıyla yorumlarıyla katkıda bulunanlara. Görüşler (sporcuları haklı bulanlarla, haksız bulanlar arasında) hemen hemen eşit olarak ikiye bölünmüş durumda (özgürlükçüler burun farkıyla önde). Bazı yorumlarda da belirtmiştim ama bugün kendi görüşümü derli toplu ifade etmek istedim.

Ronaldo örneği üzerinden gidersek, benim değerlendirmeme göre olayın iki boyutu var.

İlki Ronaldo’nun sponsorlu bir organizasyonda o sponsorlardan birine karşı olan görüşünü beyan etmeye hakkı olup olmadığı. Coca Cola kendi ürününü daha fazla satmak amacıyla bu organizasyonun dünyanın dört bir tarafındaki seyircilere ücretsiz ulaştırılması için destek olduğu açık. Ronaldo bu içeceği tercih etmediğini her ortamda dile getirebilir, instagramında, twitter’da veya herhangi bir röportajda. Ancak o organizasyonun basın toplantısı bunun yeri değil bence. Hani Coca Cola şirketinin veya yöneticilerinin yol açtığı güncel ahlaki, politik bir problem olurdu, o zaman bile yakışık almazdı belki ama olayın hararetiyle tepki gösterebilirdi. Ama böyle bir durum da yok. Ronaldo masadan suyu alıp içse kimse onun Coca Cola’yı onayladığını aklına bile getirmezdi. İşin ahlaki tarafında da 24 ulusal federasyonun 12 sponsorun ödediği 2 milyar Euro’dan 371 milyon Euro’yu paylaşacakları ve bu paraların büyük kısmının da oyunculara prim olarak dağıtılacağı duyumu var. Kendine düşen kısmı da red mi edecek acaba Ronaldo?

İkinci olarak Coca Cola’nın sağlığa zararlı olup olmaması durumu var. Ben de serinlemek veya başka bir amaçla o kadar şekerin alınmasını sağlıklı bulmuyorum. Çocukluğumuzda ve gençliğimizde çok içtik, evimize de litrelik şişeler alınırdı. Ama şimdi herkesin gözü açıldı, obezite diye bir toplumsal sorun var, artık aşırı şeker tüketiminin sağlıklı olmadığını biliyoruz, bir çoğumuz evimize almıyoruz, çocuklarımıza dışarıda seçenek olarak sunmuyoruz. Ama neticede bu reklamı serbest bir ürün. Sigaranın reklamının bugün yasak olduğu gibi belki yakın gelecekte belli oranın üzerinde şeker içeren ürünlerin reklamı da yasak olacak. Yasal engel yoksa da organizasyonu düzenleyenler böyle bir prensip kararı alabilirlerdi. Ama şirket bugün sponsor olabiliyorsa paranı alırım ama seni de kötülerim denmemeli bence, kimsenin de bunu yapmasına müsade etmemelerini anlarım.

Ankete “sağlık” penceresinden bakarak yanıtlayan değerli katılımcıların bunu gözden kaçırdıklarına inanıyorum.

Son söz de izleyicilere: Bu boyutta yapılan bir organizasyonun evimizden para ödemeden izlememiz ancak küresel faaliyet gösteren şirketlerin desteği ile mümkün olabiliyor. Paranın çoğu da bu bizi “baştan çıkaran” ürünlerde var.

Yani ya komşu mahallenin takımıyla bizimkinin maçını izleyelim, kola da içmeyelim, ya da düzeni bir bütün olarak ele alalım.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın