SSS

İstediğim zaman üye olabilir miyim?

Üye alımını yılda 3 kez yapmayı planlıyoruz (Ocak-Mayıs-Eylül). Zira insanların topluca girmeleri yeni üyelerin oryantasyonu için çok daha kolay ve verimli olacak. Bir sonraki alımın ne zaman olacağını beni takip ederek öğrenebilirsiniz.

Üye olmanın bir bedeli var mı?

Evet. Aylık bir ücret var, bunu linkten öğrenebilirsiniz. Bu ücret üyelik tarihinden itibaren bir yıl boyunca geçerli olacak. Yeni üyelik ücreti ise her dönem artacak, ne oranda olacağını enflasyon ve biraz da alacağımız talep belirleyecek. Amacım üye sayısını ve üyelik ücretini, üyeler için fayda-maliyet dengesini gözeterek (yani değer yaratarak) bir dengeye kavuşuncaya dek arttırmak.

Üyeliğimi istediğim zaman sonlandırabilir miyim?

Gayet tabii üyelikte bir taahhüt yok, dilediğiniz zaman üyeliğinizi sonlandırabilirsiniz. O takdirde ödemesini yaptığınız dönemin sonunda üyeliğiniz sonlandırılacak ve otomatik olarak yenilenmeyecektir.

Yani iyi güzel de niye ücretli yapıyorsunuz? Hem de biraz çok değil mi? Ne bileyim Netflix bile 37.99TL

İki nedenden dolayı ücret talep ediyorum, birincisi “mantıksal”; mesaimin büyük bir bölümünü buraya vermem gerekecek ve bunun sürdürülebilir olmasını istiyorum. Diğeri ise tamamen “duygusal”; buraya bir bedel ödemeniz, burayı daha etkin kullanmanız için sizi teşvik edecek, bu da sizin fayda görmeniz için şart. Fazla olup olmadığına gelince, burası Netflix, Spotify gibi içerikler veya eğitim sunan (tek yönlü iletişim içinde) platformlardan farklı. Tabii milyonlarca üyemiz de yok. Burada aynı amaç için bir araya gelmiş meraklı, istekli, harekete geçen insanlardan oluşan bir topluluk var. Burada yanıt bulacağınız, ilham alacağınız konular ve onların iş ve özel hayatınıza katkısı ise bence “paha biçilemez”.

Hangi platformu kullanıyorsunuz?

Mevcut birçok topluluk uygulaması içinde en popüler ve beğenilen uygulama Circle.so’yu kullanıyoruz, bir anlamda Slack, Facebook ve Linkedin Grupları karışımı bir deneyim olduğunu söyleyebiliriz.

Burası bir içerik platformu mu?

Hayır, değil. Yani içerik var ama burada olmamızın asıl nedeni bu değil. Hepimizin aklını kurcalayan soruları var veya başkalarının fikrini almak istiyoruz. Bunu sosyal medyada facebookta, twitter’da, Linkedin’de yapmak belki olası ama herkesin motivasyonu aynı değil. Burası ise gelişmeye ve başkalarının gelişmesine destek olmaya açık insanların olduğu bir topluluk. Okumak veya izlemek de öğrenmek için yeterli değil. Ancak, paylaşarak, tartışarak, karşıdakinin bakış açısını anlayarak kendimize bir kazanım çıkarıyoruz. Öte yandan üyelerin veya uzmanların paylaşacakları içerikler ve tüm toplantıların kayıtları aktif üyelere açık olacak.

Ne kadar zaman ayırmam lazım?

Bu tamamen size kalmış. Örneğin günde 15 dakikada paylaşılan içeriklere göz atabilirsiniz, haftada bir veya iki defa siz de bir yazı veya içerik paylaşabilirsiniz. Tabii düzenli etkinliklere de ilginiz ölçüsünde katılabilirsiniz. Ama bu platformda diğer sosyal medya kanalları gibi sizin dikkatinizi, zamanınızı çalmak için çaba sarf etmiyoruz, reklam koymuyoruz. Tabii ilkokul arkadaşlarınızın, akrabalarınızın ve müşterilerinizin/tedarikçilerinizin içerikleri arasında da kaybolmuyorsunuz.

Bu yüzden fayda gördüğünüz sürece zaman ayırabilir, bütün içeriklere circle.so platformunda çok aşina bir ara yüzle derli toplu elinizin altında bulabilirsiniz.

Whatsapp grubu neden sadece adminlere açık?

Yukarıdaki maddede söylediğim nedenden. Whatsapp anlık kullandığımız bir mecra, kalıcı olması istenen bilgilerle, espiriler ve selamlaşmalar birbirine karışıyor. Notification’ı kapatsanız bile mesajlarla dolup taşıyor. Whatsapp’ı sadece duyurulara ve önemli bilgilere kolay erişim için kullanıyoruz. Bunun dışındaki mesajlaşma için daha derli toplu olan circle’ı tercih ediyoruz.

Ben halen lisans/yüksek lisans programında öğrenciyim, katılabilir miyim?

Maalesef. Burası çalışma hayatına atılmış, kariyerinde ilerlemek isteyen veya yeni girişimlerde bulunmak isteyenlerin faydalanabileceği şekilde tasarlandı. Öğrencilerin veya iş hayatına yeni adım atan kişilerin ihtiyaçları ve hazır bulunuşlukları ise bambaşka. Ama talep olursa belki ileride JR topluluğu düşünebiliriz.

Kimlerin bu topluluğa ilgi göstereceğini tahmin ediyorsunuz?

Temelde kendisini geliştirmek isteyen ve bu sayede değer yaratmak isteyen ve yukarıdaki kimyaya uyan Türkiye’nin her yanından profesyoneller, iş insanları, doktorlar, mühendisler, akademisyenler, eğitimciler, sanatçılar, sporcular… Gerçi sadece Türkiye değil yurt dışında yaşayan Türklerin de bu tarz topluluklara çok ilgi gösterdiğini gözlemliyorum. Biraz ülkeyle bağı koparmamak, olup bitenleri takip etmek ve yurtdışı deneyimlerini aktarmak için sanırım.