Filenin Sultanları’nın hikayesi

Bugün size dinlemenizi hararetle tavsiye ettiğim bir podcast bölümü var.

27 Eylül 2021’de Ahmet Gülüm’ü konuk etmiştim. Kendisi Türkiye’nin ilk ve tek spor odaklı pazarlama iletişimi ajansı olan Sportsnet’in kurucusu olmasının yanı sıra, 1996-2000 yılları arasında Voleybol Federasyonu Başkanlığı yapmış olan eski bir milli voleybolcu.
Onunla sporun dünyadaki ve Türkiye’deki organizasyonundan, finansmanından, iletişiminden konuşmuştuk. Tabii voleybolun da geniş bir değerlendirmesini yapmıştık.

Kadın Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonluğu’ndan sonra bu bölümü tekrar dinledim. O kadar güzel anekdotlar ve tespitler vardı ki, bir kısa kesit sunmak için hangisini seçeceğimi şaşırdım ve seçemedim. Lütfen baştan sona dinleyin, pişman olmayacaksınız. Açıkçası ben bir kere daha kendisini davet etmeyi düşünüyorum.

Buraya sadece ilginç tespitlerinden birini taşıyacağım, teaser olarak. Voleyboldaki başarılarımızdan konuşurken şunu söylüyor:

“Voleybolun nasıl bir spor olduğunu anlamak gerekiyor.
Voleybolun derinine indiğimizde bu başarımızın çok daha büyük olduğunu anlayacağız.
Voleybol dünyada yegane şiddete kapalı takım sporudur. Olağanüstü saygı gerektirir. Voleybolda kuraldır, maç bittikten sonra rakibinin elini sıkmak zorundasın, elini sıkmadığın takdirde ceza alırsın.

Yerçekimine karşı oynanır. Top yere düşmeyecek, yere düşürmeyeceksin, şiddetle vuracaksın onu havada tutacaksın. Bu da ne demektir, olağanüstü bir konsantrasyon gerektirir, saliselerle oynamak zorundasın, saliselerle topu bir yere yönlendirmek zorundasın.

Geliyorum en önemli konuya: Dünyanın kolektivitesi en ağır takım sporudur. Yani bugün basketolda, futbolda, diğer her branşta bir tane lider alıp takımı bir yerden bir yere götürebilir. Voleybolda böyle bir şansın yok, arkadaşın manşeti iyi almazsa, arkadaşın pası iyi atmazsa, dünyanın en iyi smaçörü de olsan topa vuramazsın, hiç şansın yok. Anlatabiliyor muyum? Dolayısıyla tam bir takım oyunudur. Ve Türk kadını bu takım oyunuyla, birbirleriyle organize olmuş, pırıl pırıl kızlarla dünyanın ilk dördünde. (Temmuz 2023 itibariyle ilk sırada-MY) Bu çok büyük bir hikayedir, bence bunun iş dünyasından tutun da, devlet yönetimine varıncaya kadar örnek alınması gerekir.”

Son olarak Filenin Sultanları ismini de 2003 yılında Orkid sponsorluğu sırasında Sportsnet ajansından çıktığının bilgisini buraya bırakayım.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın