Bir taviz, bir teselli!

Size tuhaf gelebilir ama toplulukların temel direkleri vardır, binaların kolonları gibi. Onları iyi tespit etmeli.

Kitap kulübünü 28 aydır yağmur-çamur, deprem-sel, kriz-seçim, bayram-seyran demeden yürütmeme insanlar şaşırıyor. Uzun soluklu işlere alışık değiliz. Ortaklıklara da bozulur gözüyle bakılıyor, ilişkilere de. Oysa ilkelerde anlaşmak birçok sorunu çözüyor. En basiti bir kitap kulübü için ne zaman buluşulacağı büyük bir meseleye dönüşebilir. Her defasında tarihi kendine uymayanlardan bazıları ortalığı ateşe vermeye kalkabilirler. Kırgınlıklar, küsmeler, insanların enerjisinden çalıp keyfini kaçırabilir. Eminim başınıza geliyordur, 7-8 kişilik lise grubunuzla bir türlü herkese uyduramayıp görüşemiyorsunuzdur bir yıldır.

Kulübü 15 Ocak 2021’de kurmaya karar verdim, hızlıca duyurdum ve nispeten kolay okunur ince bir kitap seçtim ki, ay sonuna kadar okunabilsin. Ayın son Çarşamba’sını buluşma günü olarak tayin ettim. O günden bu güne bu kuralı hiç bozmadım. Açıkçası bizi çok zorlayan bir tarih olmamıştı 31 Aralık gibi. Bu ay ise bayramın birinci gününe denk geliyor. Bana kalsa yine değiştirmeyecektim, (hala zinciri kırdığım için biraz üzgünüm, itiraf edeyim) ama biraz geri çekmeye veya ötelemeye razı oldum. Fakat bu tavize bir teselli bulmam gerekiyordu.

Bu ay okuyacağımız “Başarısızlığa Övgü” kitabının yazarı Mahfi Egilmez üstadı NTV’de Ekodiyalog günlerinden beri ilgiyle takip ederdim. Twitter’da aktif olduğunu biliyorum, oradan bir mesaj gönderip toplantımıza davet etmeyi düşündüm, bunu yaptım da. Ama mesaj atamadığım için mention’lamıştım onu da görmemiş olmalı. Bir kaç gün sonra, kulübü kurmama ilham kaynağı olan Sevgili Mürsel Çavuş demesin mi Mahfi Hoca’yı davet etsek mi diye. Dedim ben ettim ama dönmedi, belki görmedi. Hemen telefonunu verdi, meğer onların bir hukuku varmış. Hoca’ya whatsapp’tan yazınca hemen döndü, tarihi onun müsaitliğine göre belirledim ve bu tarih değişikliği nihayet içime sindi. Ama diliyorum bu yol olmaz, ilkemizi bozmadan yolumuza devam edebiliriz. Çünkü malum bence bu sabit buluşma tarihi bizim temel direklerimizden biri.

O yüzden kitap kulübümüz sadece bu aya özel, ayın son Çarşambası değil 22 Haziran Perşembe günü özel konuğu ile bir araya geliyor. Şimdiden linkteki Kitap Kulübü sekmesinden bize katılabilirsiniz.

Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin