Resim: Hulki Okan Tabak / Unsplash

İrrasyonelden kaçan medeniyet

“Böyle buyurdu kültür” FluTV’de Nevzat Kaya Hoca’nın sözünü hiç esirgemediği programının adı. Daha önce de paylaşmıştım; hoca edebiyat alanındaki, ki buna mitoloji ile beraber insanlık tarihinin anlatısı diyebiliriz, engin bilgisiyle günümüzün konularını çok güzel ele alıyor. Ukrayna-Rusya krizi ve Putin analizini de bulabilirsiniz, hafta başında yayınlandığı gibi deprem değerlendirmesini de.

Bu kısa kesitte başımıza gelen felaketin nasıl olup da medeniyetin beşiği olan bir coğrafyada bu denli büyük bir kayba yol açtığının yanıtını veriyor hoca.

Kendisi daha güzel ifade ediyor benim de benzer bir tespitim vardır: Biz bence sahip olduğumuz bolluğun kurbanıyız. Zorlanmadan eriştiğimiz bolluk yüzünden, kendimizi herhangi bir nedenle darlamaya gelemiyoruz. El alem çorak ve verimsiz araziden vaha yaratıyor biz bereketli topraklarda aç kalıyoruz ama ölmemek bize yetiyor. Gerçi ölsek de ona da kader diyoruz. Burada inanca bir sözüm yok, zaten peygamber efendimiz de söylemiş, ilim Çin’de olsa gidin alın. Deprem tedbirleri için bakacağımız yer Japonya’ysa o da biraz daha ilerisi zaten. Biz ise anlaşılmaz nedenlerle eğitimi öteliyoruz, akıl sır erdirmek mümkün değil.

Sürekli önümüze gelen hesabı ödüyoruz milletçe, garsonun heybetinden ve suratsızlığından biraz tırsıyoruz galiba, ama artık cepte para da kalmadı, mecburuz arkasını çevirip bakacağız, soracağız önümüze koyduklarının hesabını…

Videonun tamamı için link

Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin