Markaların Seyir Defteri

Pazarlama, Zamana Kafa Tutan Bir Marka Yaratma Oyunudur!
diyor Esra Baykal.

Geçtiğimiz hafta Vapeur Magique’te yapılan lansman etkinliğinde bir kitabın arka kapağında adımı ilk kez görmüş oldum. Daha ön kapağa adını yazdırmamış biri için bence bir başarı. Üstadlar Güven Borça ve Bülent Fidan’ın yanında yer almak da ayrı bir gurur vesilesi benim için. Markaların Seyir Defteri marka danışmanı ve stratejist Esra Baykal’ın ikinci kitabı.

Öncelikle kitabın kapak tasarımını çok beğendiğimi söylemeliyim “aç beni diyor resmen, bak içimde neler var”.

Esra Hanım bundan birkaç ay önce bana ulaşıp kitap için bir yazı yazmamı istediğinde, memnuniyetle kabul ettim, bu sayede kitabı okuma imkanım oldu.

Çok uzun zamandır birbirimizi tanımıyorduk ama takipleşiyorduk, önce Endüstri Radyo’daki programına konuk oldum sonra da kitabının arka kapağına. Bu teveccühünün nedenini onun konuşmasında da anladım; değerlerimiz ortak, hayata bakışımız aynı pencerelerden.
(Bu arada radyo programını dinlemek isterseniz)

Kitapta strateji gözlüğü her aşamada hissediliyor, size yöneltilen sorular sizin de kendinize bakmanızı kolaylaştırıyor.

Kitap kendini bilmekle başlıyor. Kendini gücünü bilmek bunun için de sahadan, veriden, gözlemden yararlanmak beni yakalamasına yetiyor.
Renklerle farklılığın, çeşitliliğin öneminin altını çizmesi de benim hassas noktama, işbirliğine ve çeşitliliğe dokunuyor. Kitapta küçük bir bölüm de
Design Thinking’e ayırılmış, bunu görmek de beni mutlu etti doğrusu.

“Marka Yaratmanın Ana Kuralları, Sağlıklı Bir İlişkinin Temel Kurallarından Farksızdır.” diyor ve alt başlığında şeffaflık, güven, empati ve destek benim de ağzımdan düşürmediğim kavramlar.

Markaların iletişiminde ise duvarlara yazılacak, kulaklara küpe olacak bir aforizması var: “Araştır, Konuştur, Hızlı Hareket Et, Adapte Ol ve Yüksek Sesle Söyle!”

Son olarak, beni düşündüren bir tespitini aktarayım; günümüzde yaşadığımız bir varlık içinde yokluğu işaret ediyor “hızla bilgiye erişen birey merak duygusunu kaybeder. Her şeye hemen sahip olmak, değer kavramında çöküşe neden olur” İşte yavaşlamak ve durabilmek bunun için çok değerli.

Kitap bütün kariyerini araştırma ve pazarlamaya veren benim için bildiğim bir şehri yeni bir rehber eşliğinde gezmek gibiydi. Herkese tavsiye ederim. Bu hafta başı itibarıyla D&R’larda veya online’da bulabilirsiniz.

Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin