Dereyi geçip çayda oyalananlarda bugün

İnovasyon diye, nicesine sarıldım
Benim sadık yarim, insan odaklılıktır

Duygusal bir giriş yapmamın sebebi Özkan YILMAZ Bey’in bir paylaşımını görmem. Beni takip edenler biliyor, özellikle gıda ve içecek alanında bir çok firmanın tutan bir ürününü evirip çevirip, allayıp pullayıp farklı şekillerde ve tatlarda sunmasını eleştiriyorum. Zaten buna inovasyon değil, yenilik deniyor. Yapılması gereken tüketiciye ve onun ihtiyaçlarına bakıp yeni bir değer önerisi sunmak.

Manisa’da kurulu SDA FOOD CORP. (SUN DRIED ASSORTMENTS) 25 yıllık ağırlıkla Amerika ve Almanya pazarlarında faaliyet gösteren bir firma, anladığım kadarıyla. Öyle söylüyorum çünkü sessiz devlerden biri; bundan on yıl öncesinde ihracat rekoru kırdığına dair haberler var ama resmi yetkili ziyaretleri dışında Google’da başka bilgi yok.

Fakat ürünleri arasında çok dikkat çekici olanları var. Kurutulmuş ürünlerde rastlayacağınız bar, cips veya poşetlenmiş olanların yanı sıra “disk” diye adlandırdıkları bir ürünleri var. Beni asıl heyecanlandıran ise çocuklar için yaptıkları “student support” serisi. BrandMap’in 44 sayısında tasarım odaklı düşünmeyi anlattığım 5 bölümlük yazı dizisinin fikir geliştirme adımında yazmıştım, bir akıllı atıştırmalık yapsak nasıl olurdu diye. Hem anneye hem de çocuğa hitap edecek şekilde nasıl tasarlayabiliriz diye. Onlar da ambalajındaki karakterlerle ve iletişimi ile “elinde tuttuğu sınav kağıdında A alan çocuklar ve özgün karakterlerle” haftanın her günü için çeşitlendirilmiş bir seri sunmuşlar. Tam harekete geçmelik, 5’li satın almalık bir ürün. Zaten 5’li toplu paketi de var.

Buraya kadar her şey güzel, yani neredeyse her şey. Erişilebilir çok sınırlı bir iletişim ve bilgi var, isimler (“student support” gibi) ve bazı görseller (logolar gibi) veya değer önerisi (atıştırmalık değil alışkanlık) fikre ve uygulamaya yakışmayacak ölçüde sıradan. İç pazar için de bir heves etmişler ama vazgeçmişler gibi. Geçen yaz trendyol, Makrocenter ve Migros’larda satışı var diye görünüyor, ben nasıl atlamışım bilmiyorum ama şimdi yerinde yeller esiyor.  https://www.fitfityasam.com/ adlı kendi sitesinde de çok az sayıda ürün satışta.

İç pazar böyle dışarısı için bir instagram hesabı veya sitesi var mı diye baktım, sadece kurumsal bir sitesi var. O da bence çok sıradan, bir tüketici için.

Neden böyle oluyor, bir alanda bu kadar öncü ve seçkin işler yaparken, nasıl tanıtımı, konumlandırması atlanıyor. İç pazar macerası neden bu kadar kısa sürmüş onu da çok merak ettim. Ürünü bilen, deneyen, izleyen var mı burada?

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın