Gıdadaki trendler

Gıda işindeyseniz bu yazıyı kaçırmayın!

Danone‘un 2018 yılında başlattığı gıdanın geleceği hakkında bir araştırma platformu var. Sosyal medyada gıda hakkında ingilizce paylaşımları takip ediyor ve analiz ediyorlar. Son iki yılda paylaşımlar önceki dönemin 3 katına çıkmış ve toplamda 225 milyon mesajı içeriklerine ve duygu durumlarına göre analiz etmişler.

Paylaşımlar üç boyutta ele alınıyor, “yediklerim nasıl hazırlanıyor”, “ne yiyorum” ve “benim rolüm ne?”

Gıda devrimi diye adlandırdıkları rapor, geçmişteki davranışları, pandemi nedeniyle hızlanan değişimleri ve gelecekte ne olabileceğini tahmin etmeye çalışıyor. Sonuncusu için uzman görüşlerinden, düşünce kuruluşlarından ve diğer araştırma raporlarından faydalanıyorlar.

Danone’nin çıkardığı üç önemli mesaj var: 

💊’ilaç olarak gıda’ -insanlar rahatsızlıkları önlemek için daha organik ve taze gıda yemenin peşinde; 
🌎 ‘gezegen sağlığı’ – karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olan beslenme alışkanlıklarına geçiş; ve
😇 ‘sosyal ilerleme’ – tedarik zincirindeki insanlara özen ve herkes için “iyi doğal gıdaya” erişim sağlamak.

2019’da bir bebek maması markası için Fransa’da unutulmaya yüz tutan bir armut çeşidini desteklemeye karar vermişler. İki yıl içinde tamamen yok olacağı tahmin edilen bu tür, Danone’un çiftçilerle 15 yıllık kontratlarıyla ve artan desteğiyle kurtarılmış hem de markaları ve bu iyilik için farkındalık sağlamışlar.

Danone pazarlamacıları markalarının bir Apple veya Tesla gibi kült bir marka olmadığının farkında. Ancak insanlar artık daha aktivist davranmaya meyilliler. O nedenle markalar için insanları dinleyerek onların gündemini yakalamak ve onlarla hareket etmek mümkün. 

Son söz olarak; bir yatırımcı, profesyonel, tedarikçi iseniz sorumluluklarınız farklı ama sade bir tüketiciyseniz de yapabilecekleriniz var (rapordan aktarıyorum):

🗳 Dünyayı daha iyi bir yer yapma gücüne sahipsiniz. Her içtiğiniz ve yediğiniz arzu ettiğiniz dünya için bir oy demek.

Not: Bu paylaşımı bir yıl kadar önce yapmıştım, bir takipçimin beğenmesiyle tekrar önüme geldi. Görseli Türkçeleştirdim. Rapora da tekrar baktım, gerçekten çok kafa açıcı bir rapor, herhangi bir trend raporundan çok daha fazlası bence. Daha çok kişiye ulaşmasına katkım olursa memnun olurum, böyle kapsamlı ve masraflı bir çalışmayı paylaşmayı seçen Danone’a da tekrar teşekkürler.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin