Yok

Sevgili Erol Batislam ile Efes’e danışmanlık verdiği günlerden tanışıyoruz. Sonrasında ben kurumsal hayattan alma kararı aldığımda akıl danışmak için ziyaretine gitmiştim, muhtemelen tam beş yıl önce bu aralar. O günden bu yana küçük bir çemberin içindeyiz, aslında tam bir mastermind group, ama bizimkisi biraz daha gevşek ve gırgır. Tabii ciddi ciddi konuştuğumuz, fikir ürettiğimiz de oluyor. Whatsapp diye birşey olmasaydı kolaya kaçamaz, daha sık görüşürdük yüzyüze belki.

Erol Hoca’yı (hoca diyorum Bahçeşehir ve Kadir Has’ta uzun yıllar hocalık yaptı şimdi de Neo Skola’da) podcastimi takip edenler hatırlayacaktır, Taş Kağıt Makas podcasti ve Ceren‘le birlikte yaptığımız bölümden. Orada da söylediğim gibi, bir konuda fikir almak istediğimde soracağım üç-beş kişiden birisidir. Her zaman tavsiyesine uymasam da onun bakış açısı çok değerlidir. Çünkü aykırıdır ve dürüsttür. Size hiç düşünmediğiniz yerden gelir ve bonba’yı bırakır. Artık size kalmış tatlı niyetine mi yersiniz, sipere mi yatarsınız…

Yeri gelmişken kendisinin podcastimde verdiği ilham formülünü hatırlayalım. Bence bu formül ilham kadar kendisini de anlatıyor.

i= (m+ü)*y/k2g2o  

ilham= (merak+üretim) çarpı yaratıcılık (çarpan etkisi var) bölü kendi kendine gelin güvey olmamak. Kendi yaptığın işi çok önemsememek ve havaya girmemek tarafı da var kendi başına yapmamak, paylaşmak, beraber kolektif yapmak var.

Erol sayısını unuttuğum kitaplarının yanına bir yenisini ekledi; “yok” 77 şarkı sözü ve 77 fotoğraftan oluşan. Söz ve müzik kendisinin (evvet, Erol bir de şarkı besteleyip söylüyor, fotoğraflar ise eş, dost ve akrabadan.

🤩Sürpriz, sürpriz; fotoğrafların biri de benden.
“Yok” adlı kitabı Minoa’larda ve Envai’de bulabilirsiniz.

Benim fotoğrafımın eşlik ettiği (ve gerçekten içinde kendimi gördüğüm) şiiri resimden okuyabilirsiniz. Ben buraya yine hiç anlamını yitirmeyecek hoş bir şiir daha bırakayım.
– – – – – – – – – – – – – – – – –
raadol
günlerimiz sayılı, teyzeler hep kaygılı
sen buluttan nem kapma, raadol, çok da şey yapma

etrafımız çevrili, aşamazsın genleri
sen yine yoldan sapma, raadol, çok da şey yapma

yürü ya kulum kim tutar seni, takma kafana neyse sebebi
bakma arkana olduysa oldu
çok da şey yapma dediklerimi

cennet cehennem nere, bilmiyor belediye
hiç kusura bakma, raadol, çok da şey yapma

gezdin gördün yedin de, kolpalık vardı serde
hayat dursun, sen koşma, raadol, çok da şey yapma

yürü ya kulum kim tutar seni, takma kafana neyse sebebi
bakma arkana olduysa oldu
çok da şey yapma dediklerimi
– – – – – – – – – – – – – – – – – –
PS: Bu arada mastermind konusunu merak ettiyseniz şu yazıma bakabilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin