Baba’lık

Bu fotoğrafta babamın yaşı benim bugünkü yaşıma yakın, ben ise Emre’nin şimdiki halinden biraz daha küçüğüm. Babam, arkadaşlarımın babalarından 15-20 yaş büyüktü. Yaşı gereği hem bana ayıracak daha çok zamanı vardı, hem de aktaracağı onca tecrübesi. Hep arkadaşlarımı, hatta büyükleri şaşırtan (eski) kelimeler, hikayeler hatta şarkılar bilirdim. Ama bilgiden çok ondan (ve tabii annemden) örnek aldığım değerlerle büyüdüm. Bugün hala yaşamla ilgili bir konuda karar vermekte tereddüt ettiğimde o ne yapardı diye aklımdan geçiriyorum, onun severek anlattığı hayat dersleri bana hala yol gösteriyor.

Böyle ilgili ve sevecen bir babaya sahip olduğum için çok şanslıydım. Bu arada ben de akranlarıma göre genç bir baba sayılmam, belki bunun bir yararını çocuklarım da görüyordur, umarım onlar da ileride benim hakkımda öyle hissederler.

Son 10 senedir babamla ilgili yeni bir anı biriktiremiyorum.
Ama mesela başıma güzel birşey gelirse, (örneğin o gün yapmam gereken, yetişmem gereken işler arka arkaya zahmetsizce hallolduğunda) bundan onun da ne kadar mutlu olacağını düşünüp sevincimi katlıyorum. Bir teselli olarak değil, onun bir yerlerde (ya da kalbimde, ayırmak kolay değil) “varlığını” hissettiğim için bu sezi bana “gerçeğin kendisi” gibi geliyor. Sevdikleri yanında olmayanlar sanırım demek istediğimi anlayacaktır.

Tüm büyüklerimize sağlıklı yıllar diliyorum, başımızdan eksik olmasınlar.

Bu paylaşımı bundan tam 5 yıl önce yapmıştım sosyal medyada yine 23 Şubat’ta. Çocuklarıma artık dedelerinden daha çok bahsediyorum, çünkü daha iyi anlayabilecek yaşa geldiler. Ben de her geçen gün babama daha çok benzediğimin farkına varıyorum. Özellikle de çocukluğumda babamın benim hoşuma gitmeyen veya anlamlandıramadığım davranışlarını ben şimdi çocuklarıma yapıyorum. Öyle eziyet olsun diye değil tabii, başka türlüsünü doğru bulmadığımdan. Örneğin tasarruf konusunda veya seyrettikleri benim “boş” bulup eleştirdiğim videolar hakkında. Yine çocuklarıma söylüyorum, siz de belki hoşlanmıyor veya anlam veremiyorsunuz bu tepkilerime ama siz de bunları özümsüyorsunuz, siz de suyu boşa akıtmamayı veya önünüze gelen bir video yerine belki bir kitap okumayı tercih edeceksiniz. Yanıldığımı düşünmüyorum ama umarım buna bizzat şahit olurum.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin